Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. októbra 2021

Súperom maďarského premiéra Orbána vo voľbách bude nezávislý konzervatívec Márki-ZayVyzývateľom maďarského premiéra Viktora Orbána v budúcoročných parlamentných voľbách bude Péter Márki-Zay. Nezávislý ...Zdieľať
hungary_opposition_primary_election_65413 fc5703836d8d4064b723d241776d1a48 676x506 18.10.2021 (Webnoviny.sk) - Vyzývateľom maďarského premiéra Viktora Orbána v budúcoročných parlamentných voľbách bude Péter Márki-Zay.


Nezávislý konzervatívec a starosta juhomaďarského mesta Hódmezővásárhely zvíťazil v nedeľňajšom druhom kole opozičných primárok a stane sa spoločným lídrom šesťčlennej opozičnej koalície.

Revolúcia obyčajných ľudí


Márki-Zay získal o približne 13 percent hlasov viac ako favorizovaná podpredsedníčka Európskeho parlamentu Klára Dobrev z liberálnej Demokratickej koalície, ktorá vyhrala v 1. kole.

Márki-Zay označil svoje víťazstvo za „revolúciu obyčajných ľudí“ a vyzval podporovateľov všetkých opozičných strán, aby sa vo voľbách postavili za neho. „Viktor Orbán sa nemusí báť mňa, ale vás všetkých,“ povedal svojim priaznivcom.

Bez podpory a financií opozície


Otec siedmich detí, ktorý okrem maďarčiny rozpráva piatimi cudzími jazykmi, má po tomto triumfe prisľúbenú podporu všetkých šiestich hlavných opozičných strán v Maďarsku vrátane zelených, liberálov i pravicových strán.

Do primárok pritom vstupoval bez podpory a finančného zabezpečenia ktorejkoľvek z opozičných strán.

Chcú zmeniť dejiny krajiny


Tie sa zaviazali, že v snahe zbaviť Orbána a jeho vládnucu stranu Fidesz moci odložia bokom ideologické rozdiely a dohodnú sa na spoločnom lídrovi. Tvrdia, že takáto spolupráca predstavuje jediný spôsob, ako prekonať nevyvážené mediálne prostredie a súčasný volebný systém poskytujúci výhody Fideszu.

„Dúfame, že na budúci rok dokážeme vybudovať koalíciu, ktorá môže zmeniť dejiny Maďarska,“ odhodlane vyhlásil Márki-Zay.


Zdroj: Webnoviny.sk - Súperom maďarského premiéra Orbána vo voľbách bude nezávislý konzervatívec Márki-Zay © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Trnavský župan Viskupič mal pozitívny test na koronavírus, ochorenie si ho našlo i napriek očkovaniu
<< predchádzajúci článok
SHMÚ: Začiatok týždňa bude teplý, v druhej polovici sa ochladí

Súperom maďarského premiéra Orbána vo voľbách bude nezávislý konzervatívec Márki-Zay - diskusné fórum čitateľov