Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. júna 2021

Švajčiari rozhodujú v referende o zákone o oxide uhličitom, navrhuje zvýšiť dane z palívVo Švajčiarsku sa v nedeľu koná referendum, v ktorom sa môžu ľudia vyjadriť k navrhovanému zákonu o oxide uhličitom. Ten navrhuje zvýšiť dane a poplatky z palív, ktoré produkujú skleníkové ...Zdieľať
gettyimages 1127704136 676x450 13.6.2021 (Webnoviny.sk) - Vo Švajčiarsku sa v nedeľu koná referendum, v ktorom sa môžu ľudia vyjadriť k navrhovanému zákonu o oxide uhličitom. Ten navrhuje zvýšiť dane a poplatky z palív, ktoré produkujú skleníkové plyny.

Peniaze do klimatického fondu


Tamojšia vláda tvrdí, že krajina čelí vysokému nárastu teplôt, ktorý je dokonca dvakrát rýchlejší ako svetový priemer. Ako hlavného vinníka vidí práve oxid uhličitý.

Ak by zákon schválili, priniesol by nové dane z palív, ale napríklad aj z leteniek.

Peniaze by putovali do "klimatického fondu", vďaka ktorému by sa podporovali aktivity, ako napríklad elektrické autobusy či financovanie švajčiarskych spoločností zameraných na inovatívne ekologické technológie. Takisto by prispievali na nové vykurovacie systémy či pomoc oblastiam najviac ohrozených klimatickou zmenou.

Prieskumy naznačujú, že väčšina ľudí návrh podporí. Predbežné výsledky očakávajú v nedeľu popoludní.

Veľký dopad na množstvo obyvateľov


Kritici tvrdia, že švajčiarske emisie tvoria len 0,1 percenta z celosvetovej hodnoty. Zákon by mal podľa nich veľký dopad na množstvo obyvateľov, od rodín s nízkymi a strednými príjmami, cez vodičov, cestovateľov po majiteľov domov alebo nájomcov.

Vláda však tvrdí, že náklady za nečinnosť by boli oveľa vyššie.

Voliči sa v referende môžu vyjadriť aj k zákazu používania pesticídov, posilneniu právomoci polície aj v rámci boja proti terorizmu alebo poskytovaní finančnej pomoci v spojitosti s pandémiou.


Zdroj: Webnoviny.sk - Švajčiari rozhodujú v referende o zákone o oxide uhličitom, navrhuje zvýšiť dane z palív © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Premiér Heger sa chce stretnúť s Pčolinským, hlasovaním proti Mikulcovi poruší koaličnú zmluvu
<< predchádzajúci článok
V Číne vybuchol plyn, zomrelo 12 ľudí a viac ako 150 skončilo v nemocnici (video)

Švajčiari rozhodujú v referende o zákone o oxide uhličitom, navrhuje zvýšiť dane z palív - diskusné fórum čitateľov