Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. augusta 2019

Taliansko umožnilo vylodenie 9 migrantov z lode Open Arms na LampeduseAfrickí migranti na palube lode Open Arms, archívna snímka.Zdieľať
Africkí migranti na palube lode Open Arms, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Rím 16. augusta (TASR) - Deviatim zo 147 migrantov zachránených v Stredozemnom mori posádkou lode Open Arms povolili úrady vylodiť sa talianskom ostrove Lampedusa. Informovali o tom vo štvrtok na Twitteri samotní záchranári, ktorých údaje prevzala tlačová agentúra AP.


Plavidlo prevádzkované španielskou charitatívnou organizáciou Proactiva Open Arms, ktoré sa nachádza blízko Lampedusy, mohli piati migranti opustiť z "psychologických" dôvodov, zatiaľ čo ďalší štyria sú ich rodinnými príslušníkmi. Zvyšných 138 migrantov zostáva naďalej na palube.

Posádka Open Arms zachránila týchto ľudí ešte začiatkom augusta, odkedy pre nich hľadá bezpečný prístav. Taliansko ani Malta tejto lodi nepovolili zakotviť pri svojich brehoch, súd v Ríme však rozhodol, že môže vstúpiť do talianskych teritoriálnych vôd vzhľadom na stav núdze na palube.

Taliansky minister vnútra Matteo Salvini, ktorý presadzuje zneprístupnenie talianskych prístavov pre súkromné záchranárske lode, odmietol v tomto prípade ustúpiť i napriek tomu, že ochotu prijať časť zo zachránených migrantov vyjadrilo šesť iných európskych krajín. Podľa otvoreného listu premiéra Giuseppeho Conteho ide o Francúzsko, Luxembursko, Nemecko, Portugalsko, Rumunsko a Španielsko.

Conte v tejto súvislosti kritizoval Salviniho za "posadnutosť" témou imigrácie, ktorú podľa premiéra zužuje iba na "frázu o zatvorených prístavoch". Salvini následne na tlačovej konferencii reagoval, že je na svoju "posadnutosť" hrdý a chce len udržať Taliansko v bezpečí, keďže práve za to ho "platia občania".

V Taliansku prepukla v uplynulých dňoch naplno politická kríza, keď Salviniho pravicovo-populistická strana Liga Severu stiahla svoju podporu pre vládnucu koalíciu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Francúzski hasiči zastavili požiar, ktorý za 2 dni spálil 900 hektárov
<< predchádzajúci článok
Trump nechce násilný zásah Číny v Hongkongu, bude telefonovať so Siom

Taliansko umožnilo vylodenie 9 migrantov z lode Open Arms na Lampeduse - diskusné fórum čitateľov