Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Auto moto

09. novembra 2023

Tatranci majú dôvod na radosť. Cesta slobody medzi Starým Smokovcom a Tatranskými Matliarmi je opravenáV regióne Vysoké Tatry prebieha komplexná rekonštrukcia významnej dopravnej tepny, takzvanej Cesty slobody.Zdieľať
Tatranci majú dôvod na radosť. Cesta slobody medzi Starým Smokovcom a Tatranskými Matliarmi je opravená

V týchto dňoch bola dokončená časť jej obnovy, konkrétne úsek cesty II/537 medzi Starým Smokovcom a Tatranskými Matliarmi. Vďaka rekonštrukčným prácam v úsekoch 48,400 53,345 a 54,830 – 56,049 km bolo zabezpečené skvalitnenie cestného povrchu vozovky, pričom na viacerých miestach sa opravili aj zárubné múry. Tým sa napomohlo k celkovej eliminácii bezpečnostných rizík pri prejazde týmto úsekom. Dielo pre Prešovský samosprávny kraj za takmer 5 miliónov EUR bez DPH realizovala spoločnosť EUROVIA SK.

 

Hlavným zámerom rekonštrukcie cestného úseku II/537 medzi Starým Smokovcom a Tatranskými Matliarmi bolo predovšetkým zabezpečiť celkové zlepšenie technicko-prevádzkového stavu vozovky a eliminovať tak možné bezpečnostné riziká, ktoré vznikli jej dlhodobým a nadmerným využívaním. „Rekonštrukciou sa podarilo zabezpečiť zvýšenie životnosti vozovky, čo má vplyv na zlepšenie bezpečnosti a plynulosti premávky, ale tiež na zníženie nehodovosti. Súčasne sa tak zaistilo celkové zlepšenie regionálnej cestnej komunikácie a možnosť napojenia regiónu Vysoké Tatry na cesty I. triedy a infraštruktúru TEN – T,” informuje Simona Tančáková, PR manažérka a hovorkyňa spoločnosti EUROVIA SK.

 

Počas modernizácie sa vymenila poškodená vozovka, následne sa po odfrézovaní 100 mm povrchovej vrstvy urobili vyrovnávajúce úpravy povrchu až pri 30 % podkladu. Taktiež sa zrealizovalo kladenie sieťoviny a plocha sa prekryla mikrokobercom. Po dokončení povrchových úprav sa položil nový asfaltový povrch v celkovej hrúbke 110 mm. Obnovou prešli aj krajnice vozovky, kde sa vymenili a doplnili bezpečnostné zariadenia, vyčistili cestné priekopy a v závere prác sa obnovili vjazdy vrátane ich priepustov.

 

Zrekonštruované boli aj zárubné múry, ktoré sa nachádzajú v úsekoch vozovky medzi 51,768 – 51,913 km a tiež medzi 52,381 – 52,492 km. Pri ich rekonštrukcii sa vykonali povrchové úpravy, ktoré zahŕňali zabezpečenie stabilného uchytenia uvoľnených kamenných blokov, či odstránenie náletovej vegetácie, ktorá rozrušuje maltovú výplň múrov. Pre vykonanie týchto úkonov bolo potrebné múry povrchovo očistiť najprv manuálne a následne aj tlakovou vodou, čím sa zabezpečilo zviditeľnenie nedostatkov, ktoré boli následne vytmelené maltovou zmesou cementu. Pri rekonštrukcii sa upravili aj degradované konce múrového opevnenia, ktoré boli zastabilizované a doplnené o kamene z odstránených horných častí muriva. Následne sa na nich vybudovali rímsy na zabezpečenie odtekania dažďovej vody. V závere rekonštrukcie boli vymenené bezpečnostné zábradlia, ktoré svojím pôvodným stavom už nevyhovovali nárokom na bezpečnosť.

 

Dokončenie obnovy cestného úseku II/537 medzi Starým Smokovcom a Tatranskými Matliarmi je jedným z krokov v rámci komplexnej rekonštrukcie Cesty slobody, ktorá zabezpečí výrazné skvalitnenie dopravnej situácie naprieč celým regiónom Vysoké Tatry.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Výskum: Teploty vlani boli najvyššie za posledných 125.000 rokov
<< predchádzajúci článok
V Bratislave sa začala Bibliotéka 2023