Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. októbra 2020

Termín je maximálne šibeničný, reaguje lekárska komora na celoplošné testovanie na koronavírusSlovenská lekárska komora (SLK) je k organizovaniu celoplošného testovania obyvateľstva skôr skeptická, hoci získané dáta považuje za dôležité.Zdieľať
Slovenská lekárska komora (SLK)

Ako na pondelkovej tlačovej konferencii povedal prezident komory Marian Kollár, takáto akcia, takéhoto rozsahu pri celoplošnom testovaní obyvateľstva je najväčšou logistickou akciou, akú kedy Slovensko zažilo, a to nielen rozsahom, ale predovšetkým krátkosťou času, ktorý máme. „Termín o dva týždne je maximálne šibeničný, ak nechceme použiť výraz nereálny,“ povedal Kollár.

Alfa a omega

Ak chce Slovensko v plošnom testovaní uspieť, musí byť splnených podľa Kollára niekoľko podmienok. Prvou základnou je to, že sa musia testovania zúčastniť čo najširšie masy ľudí, a to viac ako 80 %.

„Toto testovanie nám môže priniesť také dáta, ktoré môžu byť neoceniteľnou zbraňou vo vojne s COVID-om,“ povedal Kollár. Dáta budú podľa neho dôležité nielen pre Slovensko, ale aj pre Európu a možno pre celý svet.

Druhá vec, ak chce byť Slovensko úspešné v testovaní, je logistika. „To bude alfa omega,“ hovorí Kollár. Je totiž potrebné zvládnuť niekoľko miliónové testovanie počas dvoch – troch dní. A taktiež je veľmi dôležité zabezpečiť to, aby nenastalo nežiadúce šírenie ochorenia COVID-19 medzi obyvateľstvom, keďže ide o masovú akciu.

Čo sa môže stať?

Lepšie by podľa komory bolo, keby sa najprv testovala len vybraná časť obyvateľstva, ide o tzv. referenčný súbor. A až následne po vyhodnotení parametrov tohto projektu by sa rozhodlo, či bude štát celoplošne testovať.

Komora zároveň nepozná odpovede na viaceré závažné otázky, ako napríklad to, či pôjdu do karantény všetci pozitívne testovaní zdravotníci aj so svojimi rodinami. „Viete, čo sa môže stať, čo by bolo s pacientmi,“ naznačil Kollár. Taktiež nie je podľa neho jasné, koľko bude stáť celé testovanie. Známa je suma, za ktorú sa nakúpili testy, avšak to je podľa Kollára len malá čiastka celej tejto akcie.

Za neakceptovateľné považuje Kollár vyjadrenie premiéra Matoviča, ktorý povedal, že tí, ktorí sa testovania nezúčastnia, dostanú len základnú zdravotnú starostlivosť. Ak chce premiér, aby Slováci spolupracovali pri tomto testovaní, je potrebné podľa Kollára nastaviť skôr pozitívnu stratégiu a nie strašiť ľudí. Navyše, slovenské zákony ani nepoznajú obmedzenie zdravotnej starostlivosti.

Žiadne konzultácie s odborníkmi

Slovenská lekárska komora vyzýva vládu na okamžitú širokú diskusiu k pripravovanému celospoločenskému testovaniu. „Ak sa tak nestane, môžeme sa ťažko spoliehať na úspech akcie, potom bude úspech takmer nemožný,“ uviedol Kollár. Akcia by sa mala podľa neho konať po dôkladnej príprave, po konzultáciách s odborníkmi, vrátane pracovníkov v zdravotníctve a teda aj SLK. „Nič také sa ale zatiaľ neudialo,“ doplnil Kollár.

Plošné testovanie obyvateľov Slovenska cez víkend schválila vláda. Zastrešovať ho budú ozbrojené sily SR v rámci logistickej operácie s názvom Spoločná zodpovednosť. Zatiaľ nie je jasné, či testovanie bude povinné alebo dobrovoľné.

Hlavná časť testovania sa uskutoční od 30. októbra do 1. novembra a od 6. do 8. novembra. Pilotné testovanie bude 23. až 25. októbra v okresoch Tvrdošín, Námestovo, Dolný Kubín a Bardejov. Testovať sa bude antigénovými testami, štát ich objednal približne 13 miliónov.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Rusko hlási rekordných 16.000 prípadov; Moskvu čaká hromadné očkovanie (19. 10. 2020)
 Očkovanie je prípravou na čipovanie ľudí, myslí si 31 percent učiteľov (19. 10. 2020)
 Premiér Matovič zvoláva bezpečnostnú radu, situácia je vážna (19. 10. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 860 nakazených aj desiatky vyliečených (19. 10. 2020)
 Ako sa má správať osoba v domácej izolácii? (19. 10. 2020)
 V Česku pribudlo 5059 nakazených, najviac za nedeľu (19. 10. 2020)
 V odpadových vodách našli dôkaz, že sa koronavírus dostal do niektorých častí Bratislavy (19. 10. 2020)
 Koronavírus v Česku má víkendový rekord a stovky ľudí sú vo vážnom stave (18. 10. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo za sobotu 1567 ľudí s koronavírusom. (18. 10. 2020)
 V deviatich francúzskych mestách začal platiť nočný zákaz vychádzania (18. 10. 2020)nasledujúci článok >>
Európsky charitatívny ultra beh No Finish Line v Bratislave sa presúva do virtuálneho priestoru. Cieľová suma, ktorú môžu bežci vybehať pre projekty na podporu detí je 30.000 euro
<< predchádzajúci článok
Vodič dodávky si pri cúvaní nevšimol dôchodkyňu, v nemocnici zraneniam podľahla (foto)

Termín je maximálne šibeničný, reaguje lekárska komora na celoplošné testovanie na koronavírus - diskusné fórum čitateľov