Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

19. októbra 2020

V odpadových vodách našli dôkaz, že sa koronavírus dostal do niektorých častí BratislavyBratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) v tlačovej správe potvrdila šírenie nového koronavírusu medzi obyvateľmi hlavného mesta.Zdieľať
V odpadových vodách našli dôkaz, že sa koronavírus dostal do niektorých častí Bratislavy

Urobila tak na základe kontrolných vzoriek z prítokov do čistiarní odpadových vôd vo Vrakuni a Petržalke.

Vo vzorkách boli identifikované neaktívne časti vírusu SARS-CoV-2. Ako BVS zdôrazňuje, nájdené fragmenty vírusu nie sú nákazlivé, ale poslúžia výskumníkom. Na základe nich totiž môžu identifikovať oblasti, kde sa vírus vyskytuje, a tiež odhadnúť, či chorých pribúda, alebo je už infekcia na ústupe.

Pitná voda je maximálne bezpečná

Pitná voda v regióne je z epidemiologického pohľadu maximálne bezpečná, informovala BVS. „Vodárenské zdroje fungujú v sprísnenom režime a preventívne pridávanie zlúčenín chlóru do verejných vodovodov v plnej miere stačí na jej ochranu,“ vysvetlila.

Poukážu na šírenie alebo ústup vírusu

Ako pre portál vZdravotníctve.sk spresnil Peter Podstupka, riaditeľ komunikácie spoločnosti BVS, „vo vzorkách odpadových vôd odobratých na prelome septembra a októbra sa v čističke odpadových vôd (ČOV) Vrakuňa našiel jeden fragment a v ČOV Petržalka päť RNA fragmentov vírusu. Vzorky zo začiatku októbra boli tiež vyhodnotené pozitívne, ale počet fragmentov vírusu ešte nemá BVS k dispozícií.“

Dodal však, že v nasledujúcich dňoch až týždňoch už bude možné na základe týchto dát lepšie stanoviť rozširovanie alebo ústup vírusu v populácii v spádových oblastiach.

Projekt VIR-SCEN

Údaje podľa BVS pochádzajú z projektu VIR-SCEN, ktorý zastrešuje Oddelenie environmentálneho inžinierstva Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU, ktorá okrem Bratislavskej vodárenskej spoločnosti spolupracuje aj s Ústavom molekulárnej biomedicíny Lekárskej fakulty a Katedrou molekulárnej biológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského.

V odpadovej vode sa objavili až v septembri

Odpadové vody sú podľa BVS už od apríla monitorované na prítomnosť RNA fragmentov nového koronavírusu. Prvýkrát sa však v odpadovej vode objavili až 29. septembra.

Na prítomnosť fragmentov SARS-CoV-2 v odpadovej vode v priebehu pandémie upozornili viaceré krajiny. Taliani dokonca našli pri spätnom výskume koronavírus vo vzorkách odpadových vôd v Miláne a Turíne už 18. decembra, teda najmenej o dva mesiace skôr, ako sa potvrdilo jeho lokálne rozšírenie v populácii.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Vláda schválila návrh na celoplošné testovanie: Armáda do konca októbra pripraví plošné testovanie, zrealizuje ho v novembri. (18. 10. 2020)
 Video: V Prahe zasahovala proti demonštrantom polícia, nasadila aj vodné delá (18. 10. 2020)
 Pellegrini kritizuje Matoviča, že spája úspešnosť plošného testovania so svojou demisiou (18. 10. 2020)
 Na Slovensku pribudli ďalšie štyri úmrtia na pľúcnu formu ochorenia COVID-19 (18. 10. 2020)
 Hotely a reštaurácie: Výška avizovanej pomoci sa javí ako dostatočná (18. 10. 2020)
 Mikas: Účasťou na celoplošnom testovaní môžu ľudia ovplyvniť vývoj pandémie koronavírusu na Slovensku (18. 10. 2020)
 Koronavírus v Česku má víkendový rekord a stovky ľudí sú vo vážnom stave (18. 10. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo za sobotu 1567 ľudí s koronavírusom. (18. 10. 2020)
 V deviatich francúzskych mestách začal platiť nočný zákaz vychádzania (18. 10. 2020)
 Pfizer vakcínu proti COVID-19 pred prezidentskými voľbami v USA mať nebude, hoci si to Trump želá (17. 10. 2020)nasledujúci článok >>
V Česku pribudlo 5059 nakazených, najviac za nedeľu
<< predchádzajúci článok
Takmer polovica Slovákov sa pre koronavírus obáva obmedzení pri cestovaní do zahraničia

V odpadových vodách našli dôkaz, že sa koronavírus dostal do niektorých častí Bratislavy - diskusné fórum čitateľov