20. februára 2009

Titul pre Veerpala, Bajčičák desiaty na MS

Víťazom mimoriadne dramaticky sa vyvíjajúcich pretekov mužov v behu na 15 km klasickou technikou s intervalovým štartom na 49. majstrovstvách sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v Liberci sa ...

LIBEREC 20. februára (WEBNOVINY) - Víťazom mimoriadne dramaticky sa vyvíjajúcich pretekov mužov v behu na 15 km klasickou technikou s intervalovým štartom na 49. majstrovstvách sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v Liberci sa stal 38-ročný Estónec Andrus Veerpalu. Tri 5048 m dlhé okruhy s celkovým prevýšením 561 m zvládol za 38:54,4 min. Pri svojej ôsmej účasti na šampionáte získal druhé zlato. To prvé tento skvelý klasik vybojoval ešte v roku 2001 na MS vo fínskom Lahti, kde triumfoval na 30 km. Titul patrí Estóncovi vďaka famóznemu záveru. Na všetkých medzičasoch bol tesne na čele domáci Lukáš Bauer, posledných 1150 m však Veerpalu zabehol o 7,3 s rýchlejšie ako divákmi do cieľa tlačený Bauer. Dvojnásobný zlatý olympijský medailista - na 15 km klasickou technikou zo Salt Lake City 2002 a Turína 2006 a víťaz šiestich pretekov Svetového pohára sa dokázal vrátiť do bielej stopy po veľkých zdravotných problémoch, pre ktoré vynechal aj MS 2007 v japonskom Sappore. "Myslím si, že o svojom prvenstve som rozhodol v záverečnom stúpaní. Mal som ešte dostatok síl na to, aby som dokázal zrýchliť. Je to nádherné, som šťastný. Je to moja špeciálna trať. Keď teraz pozerám na Lukáša Bauera a tých fantastických divákov, ktorí ho hnali dopredu, je mi ho tak trochu aj ľúto, ale je to vyvážené mojím šťastím,“ povedal bezprostredne po dobehnutí do cieľa estónsky veterán (nar. 8. februára 1971). O viac ako 6 rokov mladší Bauer na druhom mieste za ním zaostal o 6,3 s. "Bolo to mimoriadne náročné. Aj profilom, aj počasím. Vedel som, že bežím na čele, mal som dobré informácie o medzičasoch. Veerpalu mal v závere evidentne viac síl. Prejavili sa aj jeho väčšie skúsenosti. Mne, naopak, sily dochádzali. Druhé miesto je však super,“ pridal sa vicemajster sveta Lukáš Bauer. Pre neho to bolo vôbec prvé pódiové umiestnenie na svetovom šampionáte pri siedmej účasti. Rovnako si prvýkrát svoje minúty slávy na stupňoch víťazov vychutnal 25-ročný Fín Matti Heikkinen, ktorý skončil tretí. Doteraz sa nedostal na medailové pozície ani v pretekoch SP, jeho najlepším individuálnym výsledkom je 6. miesto z decembrových pretekov takisto na 15 km klasicky vo švajčiarskom Davose.

Z dvojice Slovákov v 75-člennom štartovom poli bol lepší Martin Bajčičák, ktorý skončil na veľmi dobrom desiatom mieste. Trať zvládol za 39:51,9 min, čo bolo o 57,5 s pomalšie ako víťaz. Po tradične pomalšom a opatrnejšom začiatku dokázal svoje tempo perfektne vystupňovať. A aj keď sa do poslednej chvíle rozhodoval, či vôbec na preteky nastúpi, alebo bude šetriť sily na nedeľný skiatlon, nakoniec z toho bolo jeho štvrté umiestnenie v desiatke najlepších na MS v kariére. "Boli mimoriadne náročné podmienky. Husté sneženie robilo svoje. Nastupoval som na lyžiach, ktorým som veľmi neveril, ale vybral som si veľmi dobre. Pochopil som to až po štarte, keď som zistil, že idú naozaj výborne. Bol to risk, ale úspešný. Keď som vbiehal do druhého kola, chytil som sa Francúza Vittoza, ktorý preteky iba začínal. Potiahli sme sa vzájomne, v závere som mal dokonca viac síl ako on. V zjazdoch mi na šilte pred očami namŕzal sneh, nič som nevidel, bolo to zlé. Som spokojný. Je to moje najlepšie umiestnenie na klasickej pätnástke na majstrovstvách sveta. Presvedčil som sa o tom, že som dobre pripravený,“ neskrýval spokojnosť s takýmto výsledkom Martin Bajčičák.

Aj Ivan Bátory výborne zabojoval. Bol o 21,3 s pomalší ako Bajčičák a bolo z toho solídne 17. miesto. "Nie celkom ma to uspokojuje, trúfal som si na viac. Veril som, že by to mohlo byť lepšie. V druhom kole som sa chcel chytiť Fína Heikkinena, ale ten mal viac síl a ušiel mi. V treťom okruhu sme sa ťahali s Nemcom Angererom, myslím si, že nám to obom pomohlo. Lyže boli vynikajúco pripravené. Keď beriem nevýrazné výsledky v celej sezóne, je to super, ale chcel som byť ešte vyššie,“ dodal Ivan Bátory. Pri ôsmej účasti na MS dosiahol vo svojom dvadsiatom prvom štarte svoj ôsmy najlepší výsledok.

Líder celkovej klasifikácie Svetového pohára Švajčiar Dario Cologna skončil šiesty. Preteky sa nevydarili favorizovaným Nórom. Najlepší z nich Eldar Rönning skončil siedmy.

Výsledky - 15 km klasickou technikou - muži:
1. Andrus Veerpalu (Est.) 38:54,4 min, 2. Lukáš Bauer (ČR) +6,3 s, 3. Matti Heikkinen (Fín.) +16,4, 4. Kris Freeman (USA) +17,7, 5. Jaak Mae (Est.) +30,7, 6. Dario Cologna (Švajč.) +33,3, 7. Eldar Rönning (Nór.) +41,2, 8. Johan Olsson (Švéd.) +42,1, 9. Tobias Angerer (Nem.) +50,5, 10. Martin Bajčičák +57,5, ... 17. Ivan Bátory (obaja SR) +1:18,8 min.