Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekológia

12. októbra 2012

Titul Zelená škola putuje ďalším slovenským školámTitulom a vlajkou medzinárodného vzdelávacieho programu Zelená škola sa oddnes môže pýšiť ďalších 34 škôl. Spolu ich je na Slovensku 91. Certifikát oceňuje aktivity študentov i učiteľov v ...Zdieľať
bez nazvu BRATISLAVA 12. októbra (WBN/PR) - Titulom a vlajkou medzinárodného vzdelávacieho programu Zelená škola sa oddnes môže pýšiť ďalších 34 škôl. Spolu ich je na Slovensku 91. Certifikát oceňuje aktivity študentov i učiteľov v ochrane životného prostredia.


Titul Zelená škola získavajú školy, ktoré v posledných 2 rokoch realizovali environmentálnu výchovu a praktické aktivity s priamym zapojením žiakov. Ich cieľom bolo znížiť vplyv školy na životné prostredie a ponúknuť zaujímavejšie a praktické formy výučby. Okrem Slovenska sa certifikát udeľuje v ďalších 52 krajinách sveta.

„Sme radi, že každoročne môžeme oceniť školy, ktoré sa stávajú dlhodobými iniciátormi pozitívnych zmien vo svojej komunite. Školy, ktoré dávajú svojim žiakom viac možností učiť sa zážitkom, tráviť viac času v prírode, naučiť sa ju vnímať a chrániť ju,“ hovorí manažér programu Zelená škola Radoslav Plánička. Na slávnostnej certifikácii na Technickej univerzite vo Zvolene bolo dnes ocenených titulom Zelená škola ďalších 34 škôl z celého Slovenska (celkovo ich je na Slovensku 91). 33 škôl získalo diplom „Na ceste k Zelenej škole“, ktorý sa udeľuje za čiastočné splnenie certifikačných podmienok. Akcia sa uskutočnila pod záštitou ministra životného prostredia SR Ing. Petra Žigu, PhD.

Slávnostnej certifikácie sa zúčastnilo 250 zástupcov škôl, miest a obcí, pre ktorých organizátori okrem odovzdávania certifikátov a kultúrneho programu pripravili aj zaujímavé workshopy na témy ako spolupráca, plánovanie aktivít a intuitívna pedagogika. Zúčastnení žiaci sa v rámci interaktívneho programu na chvíľu mohli stať aj „Agentmi v službách Zeme“.

Zelená škola je najväčší environmentálny program na svete. Zapojených je doň 40-tisíc škôl zo všetkých kontinentov. Na Slovensku je v tomto školskom roku registrovaných 254 škôl. Program Zelená škola prebieha pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR a uznanie získal aj od Environmentálneho programu OSN (UNEP).

Koordináciu programu zabezpečuje Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica v spolupráci s regionálnymi centrami. Národným garantom certifikácie je sieť environmentálne výchovných organizácií Špirála. Generálnym partnerom projektu je IKEA Bratislava.

Program Zelená škola od roku 2004 pomáha aj slovenským školám realizovať environmentálnu výchovu prepojenú s praktickými krokmi. Program je výnimočný pestrým servisom a medzinárodnou metodikou „7 krokov“. Tá vedie pedagógov a žiakov k systematickej práci a riešeniu problémov školy i prostredia, v ktorom žijú.. Jednou z priorít programu je aktívne zapojenie žiakov. Tí sa z pasívnych účastníkov aktivít menia na súčasť pracovného tímu. Spolu s pedagógmi navrhujú a postupne na škole realizujú nielen environmentálne zlepšenia so zapojením celej školskej komunity.

Školy zapojené do programu majú k dispozícii metodickú podporu, vzdelávacie a zážitkové workshopy, ale aj možnosť výmeny skúseností s inými školami či získania finančnej podpory svojich aktivít. Školám, ktoré úspešne zrealizujú „7 krokov k Zelenej škole“, je udelený medzinárodný certifikát a vlajka siete Eco-Schools. Ten prispieva k zvýšeniu ich konkurencieschopnosti a zviditeľneniu v komunite. Pri rozhodovaní o udelení certifikátu na konci školského roka sa zohľadňujú kvalitatívne aj kvantitatívne ukazovatele, pričom je kladený dôraz na participáciu žiakov, rozvoj ich samostatnosti a občianskej zodpovednosti.

Ďalšie informácie nájdete na www.zelenaskola.sk

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
O slovenský mobilný trh má záujem aj zahraničie
<< predchádzajúci článok
Prieťahy v súdnom konaní budú stáť Slovákov 16 tisíc eur

Titul Zelená škola putuje ďalším slovenským školám - diskusné fórum čitateľov