Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekológia

10. októbra 2012

Za predané emisie podporte zelené projekty, žiada GreenpeaceEnvironmentálna organizácia Greenpeace apeluje na vládu, ktorá dnes rozhoduje o rozpočte, aby peniaze z predaja emisií neskončili ako jeho neadresný príjem. Uvádza sa to v stanovisku, ktoré poslal ...Zdieľať
greenpeace BRATISLAVA 10. októbra (WEBNOVINY) - Environmentálna organizácia Greenpeace apeluje na vládu, ktorá dnes rozhoduje o rozpočte, aby peniaze z predaja emisií neskončili ako jeho neadresný príjem. Uvádza sa to v stanovisku, ktoré poslal Greenpeace agentúre SITA.


Kľúčové je, aby vláda využila jedinečnú šancu podporiť zelený rast a rozvoj nových pracovných miest, píšu ochranári.

„Doterajšie rokovania naznačujú, že sa ministerstvo financií bude snažiť utopiť čo najviac z emisných peňazí v štátnom rozpočte. Išlo by o veľmi zlé rozhodnutie. Peniaze od znečisťovateľov nesmú skončiť ako neadresný príjem štátneho rozpočtu, ani sa nesmú vracať naspäť znečisťovateľom. Ak sa tak stane, sú vyjadrenia z programového vyhlásenia vlády o vytváraní zelených pracovných miest iba prázdne frázy,“ uviedol klimatický kampanier Greenpeace Slovensko Pavol Široký.


Vláda pomáha investorom, ale domácnostiam pomôcť nechce

Vláda na svojom 27. zasadnutí prerušila rokovanie o zákone o obchodovaní s emisnými kvótami, ktorý mal určiť rozdelenie financií získaných z budúceho predaja emisií. Dôvodom bola snaha ministerstva financií získať tieto zdroje ako príjem štátneho rozpočtu. Greenpeace nesúhlasí ani s rozdelením financií, ktoré vyplýva z navrhovaného zákona.

V prípade, že sa celková suma zníži, bude to podľa environmentalistov znamenať, že podľa navrhovaného rozdelenia pôjde na zelené projekty pre domácnosti a verejné budovy nedostatočná suma. Práve podpora takýchto projektov by mohla slovenským obyvateľom priniesť viaceré výhody. Príkladom môže byť Francúzsko, ktorého prezident rozhodol, že krajina použije 100% z emisných aukcií na ambiciózny program energeticky efektívnej renovácie budov.

„Štát nemá problém schvaľovať investičné stimuly pre sedem firiem vo výške 56 mil. eur, ale slovenským domácnostiam pomôcť nechce. Tieto stimuly udržia alebo vytvoria 1 900 pracovných miest, ale predpokladaných 100 mil. eur od znečisťovateľov môže udržať alebo vytvoriť až 10 000 pracovných miest. Francúzi sa nerozhodli pre podporu energetickej efektívnosti náhodou, slovenská cesta však zatiaľ vyzerá inak,“ dodal Široký.


Greenpeace má program na úspory energie

Greenpeace Slovensko predstavil v letných mesiacoch ministrom životného prostredia a hospodárstva program na podporu úspor energie a obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach a verejných budovách.

Ten by mohol v priebehu nasledujúcich ôsmich rokov pomôcť znížiť spotrebu energií a výdavky okolo 200 000 domácnostiam, znížiť emisie CO2 o tri až päť percent a zamestnať okolo 10 000 ľudí.

Verejnú výzvu adresovanú predsedovi vlády, ktorú spustil Greenpeace so žiadosťou o využitie výnosov z emisných aukcií na podporu zelených pracovných miest a úspory energií, podľa slovenskej pobočky Greenpeace za jeden a pol týždňa podpísalo vyše 2 500 ľudí.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Skupinka mladíkov kradla v elektre, hrozí im väzenie
<< predchádzajúci článok
Dva mil. kilometrov na podporu zamestnateľnosti mladých ľudí

Za predané emisie podporte zelené projekty, žiada Greenpeace - diskusné fórum čitateľov