Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

17. septembra 2020

Tohtoročnú Bielu noc zrušili pre pandémiu nového koronavírusuDostali sme opätovné neodporúčania hygieny festival organizovať, vysvetľuje Zuzana Pacáková.Zdieľať
Biela noc

Festival Biela noc sa tento rok neuskutoční ani v Košiciach, ani v Bratislave. Pre 24hod.sk to potvrdila jeho umelecká riaditeľka Zuzana Pacáková s tým, že dôvodom zrušenia je zhoršovanie sa situácie okolo pandémie nového koronavírusu aj neistota vyplývajúca z meniacich sa opatrení pred šírením nákazy.


„Dostali sme opätovné neodporúčania hygieny festival organizovať. Riziko, že by nás hygiena alebo iný kompetentný orgán zrušil v neskoršom termíne, bolo veľmi vysoké. Spôsobilo by nám to závažné finančné problémy,“ uviedla. Biela noc sa mala v Košiciach uskutočniť 25. až 27. septembra a v Bratislave 2. až 4. októbra.

Finálne potvrdený zahraničný program zrušili už v marci, zamerali sa na domácu tvorbu. V lete zrušili dotykové diela, koncerty a afterparty. V Bratislave rozšírili festivalovú plochu o jednu novú trasu, 80 percent festivalu presunuli do exteriérov. Pripravili tiež systém monitorovania kritických území kamerami a mali plán ohrádzania pre jednotlivé diela. So zvyšovaním počtu nakazených ľudí nových koronavírusom a sprísňovaním protiepidemických opatrení podľa nej rástli aj obavy, či to bude postačujúce.

Najväčšie problémy im spôsobilo presunutie väčšiny programu do exteriéru. Podľa Pacákovej je omnoho zložitejšie a nákladnejšie monitorovať a ohradzovať ľudí vonku než v interiéri. „Naše publikum je početné, aj keď stále platí, že sme vedeli ustriehnuť 1000 ľudí v jednom momente na jednom mieste. Najväčšie obavy hygienikov však boli spojené so správaním sa ľudí mimo našich diel, a to sme už my nevedeli ustrážiť ani nijako garantovať,“ spresnila.

Festival v oboch mestách trval v minulom roku tri dni a zahŕňal približne 40 samostatných projektov. Denná návštevnosť predstavovala približne 60.000 ľudí. Organizátori nepovažovali za správne zrealizovať festival len v jednom z miest. „Pokladáme sa za jeden festival v dvoch mestách a neumožnili by nám to ani financie, keďže niektoré granty a sponzori sa viažu na obe mestá rovnako ako dohody s umelcami,“ dodala Pacáková.

Straty spôsobené zrušením festivalu nateraz nevie vyčísliť. Väčšiu časť minutých financií sa snažia preukázať v jednotlivých grantoch ako akceptovateľné náklady. „Keďže sme festival zrušili pred fázou stavania diel v teréne, je to ako tak zvládnuteľné. Aj to bol jeden z dôvodov nášho rozhodnutia. V opačnom prípade by nás to mohlo definitívne ohroziť,“ doplnila.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
SND uvádza prvý raz legendárneho Kuba, Kronera vystriedal Ondrík
<< predchádzajúci článok
Buďme dôslední pri výbere topánok. Naše nohy sa nám za to rozhodne poďakujú!

Tohtoročnú Bielu noc zrušili pre pandémiu nového koronavírusu - diskusné fórum čitateľov