Top športovci, okolo ktorých sa v roku 2012 točil svet

Postavy a tímy športového sveta, o ktorých sa v roku 2012 najviac hovorilo: Lance Armstrong (USA) Hlavná postava pravdepodobne najväčšieho dopingového škandálu v histórii športu. ...

spanieli zasadli na europsky futbalov PARÍŽ 29. decembra (WEBNOVINY) - Postavy a tímy športového sveta, o ktorých sa v roku 2012 najviac hovorilo:

Lance Armstrong (USA)
Hlavná postava pravdepodobne najväčšieho dopingového škandálu v histórii športu. Antidopingová agentúra USA (USADA) získala množstvo nevyvrátiteľných dôkazov, že Armstrong a jeho niekdajší zamestnávateľ, tím US Postal Service, boli zapletení do "najsofistikovanejšieho, najprofesionálnejšieho a najúspešnejšieho dopingového programu v histórii športu". Dôkazy obsahujú výpovede 26 osôb, z ktorých 15 bolo v kontakte s jazdcami a oboznámených s dopingovými aktivitami US Postal Service. Armstrongovi odobrali všetkých sedem celkových triumfov, ktoré získal na najprestížnejších pretekoch na svete Tour de France. Štyridsaťjedenročný Texasan odmietol ďalej bojovať proti obvineniam z užívania dopingu. Armstrong všetky obvinenia popiera.

Usain Bolt (Jam.)
Jamajská atletická superhviezda obhájila na olympijských hrách v Londýne triumfy na 100, 200 a 4x100 m. "Teraz som už legenda. Som teraz najväčší žijúci atlét," povedal Bolt. Dvadsaťšesťročný šprintér chce teraz späť titul majstra sveta na 100 m, o ktorý prišiel vlani po diskvalifikácii pre zbabraný štart vo finále šampionátu v Dägu.

Michael Phelps (USA)
Americký plavec zakončil vrcholovú kariéru ziskom štyroch zlatých medailí na olympijských hrách v Londýne. S 22 medailami i 18 zlatými je rekordérom pod piatimi kruhmi.

Bradley Wiggins (V. Brit.)
Prvý britský víťaz Tour de France, najsledovanejších cyklistických pretekov. Krátko po úspechu v Paríži získal zlato v olympijskej časovke pred domácimi fanúšikmi v Londýne.

Andy Murray (V. Brit.)
Prvý Brit po 76 rokoch, ktorý vyhral grandslamový triumf. Vo finále US Open zdolal Srba Novaka Djokoviča. Triumf prišiel pár týždňov po tom, čo získal zlato na olympijských hrách v Londýne. V súboji o olympijský primát zdolal Rogera Federera, s ktorým v All England Clube na wimbledonskom grandslame prehral vo finále.

Jü Jang (Čína)
O jeden z najväčších škandálov na OH v Londýne sa postarali štyri ženské bedmintonové páry, ktoré v dvoch záverečných zápasoch základných skupín nechceli vyhrať, aby si zabezpečili prijateľnejších súperov vo vyraďovacích bojoch. Číňanky Jü Jang, Wang Siao-li a duo Jung Kjung, Kim Hn z Kórejskej republiky v A-skupine a po nich aj ďalší kórejský pár Ha Jung-un, Kim Min-jung v súboji s Indonézankami Meilianou Jauhariovou a Greysiou Poliiovou v C-skupine očividne nemali v úmysle zvíťaziť. Postup do štvrťfinále mali zabezpečený a rozhodli sa taktizovať, aby sa vyhli kvalitnejším súperkám. Všetky štyri páry vylúčili z turnaja. Jü Jang ako úradujúca majsterka sveta vo štvorhre ukončila kariéru.

Š´wen Je (Čína)
Šesťnásťročný čínsky plavecký zázrak vyhral na olympijských hrách v Londýne v novom svetovom rekorde polohové preteky žien na 400 m. Oproti minuloročným majstrovstvách sveta sa Š´wen Je zlepšila o neuveriteľných takmer sedem sekúnd a po poslednej obrátke bola dokonca rýchlejšia ako Ryan Lochte a Michael Phelps v mužských pretekoch. Posledných 100 m zaplávala za 58,68 s. Po finále ju začali obviňovať z dopingu, čo však odmietla.

Sebastian Vettel (Nem.)
Po dramatických pretekoch na záver sezóny v Brazílii sa stal najmladším trojnásobným majstrom sveta v histórii formuly 1. Dvadsaťpäťročný pilot tímu Red Bull sa v úvodnom kole na Interlagose zaplietol do kolízie s Brunom Sennom, aby napokon vybojoval šieste miesto, čo mu stačilo v súboji s Fernandom Alonsom k majstrovskému titulu.

Serena Williamsová (USA)
Po prehre v 1. kole grandslamového tenisového turnaja Roland Garros v Paríži bola psychicky na dne, ale dokázala sa vrátiť, triumfovala vo Wimbledone, na olympijských hrách, US Open i na koncoročnom šampionáte WTA. Nie je prekvapením, že ju zvolili za hráčku roka na okruhu WTA.

Oscar Pistorius (JAR)
Bežec s dvojnásobnou amputáciou nôh sa zúčastnil najskôr na olympijských hrách v Londýne a potom i na paralympijských hrách, kde získal zlaté medaily v behoch na 400 m a na 4x100 m. V šprintoch na 100 a 200 m sa mu nepodarilo obhájiť zlato z Pekingu, podľa jeho slov mali Brit Jonnie Peacock a Brazílčan Alan Oliveira výhodu vo väčšej protéze.

Wojdan Shaherkaniová (Saudská Arábia)
Šestnásťročná džudistka bola prvou športovkyňou zo Saudskej Arábie, ktorá štartovala na olympijských hrách. Jej debut trval len 82 sekúnd. Na tatami nastúpila evidentne nervózna a na hlave mala čiapku vhodnejšiu skôr do plaveckého bazéna. Štart na OH jej krajina povolila až v poslednej chvíli.

Kráľovná Alžbeta II. (V. Brit.)
Osemdesiatšesťročná panovníčka bola najväčšou hviezdou otváracieho ceremoniálu olympijských hier. V jeho úvode účinkovala vo vopred natočenej snímke spolu s Danielom Craigom, ktorý hral agenta Jamesa Bonda. Po kráľovnú prišiel do Buckinghamského paláca a potom s ňou odletel na slávnostný ceremoniál. Z reálnej helikoptéry na Olympijským štadiónom vyskočili dvaja parašutisti a následne po ich dopade na zem vstúpila do kráľovskej lóže Alžbeta II.

Španielska futbalová reprezentácia
Futbalisti Španielska potvrdili, že momentálne sú najlepším tímom na svete. Vo finále európskeho šampionátu zdolali v Kyjeve výber Talianska 4:0 a stali sa majstrami starého kontinentu. Španielske mužstvo vyhralo tri veľké turnaje v rade (ME 2008, MS 2010, ME 2012) a ako prvé dokázalo obhájiť prvenstvo na ME.

Európsky tím v Ryder Cupe
Družstvo Európy vďaka najväčšiemu obratu v histórii Ryder Cupu získalo cennú trofej. V golfovom klube Medinah prehrávali Európania po sobotňajšom druhom dni s USA 6:10, ale nedeľňajšie dvojhry patrili im a tešili sa z výhry 14,5:13,5.