Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. januára 2009

Tranzit a dodávky Ukrajine podľa Tymošenkovej nesúvisiaNa sobotňajších rokovaniach s ruským premiérom Vladimirom Putinom s cieľom vyriešiť spor o plyn sa ukrajinská premiérka Julia Tymošenková chystá presadzovať podmienky, ku ktorým patrí odmietanie ...Zdieľať
MOSKVA 17. januára (WEBNOVINY) - Na sobotňajších rokovaniach s ruským premiérom Vladimirom Putinom s cieľom vyriešiť spor o plyn sa ukrajinská premiérka Julia Tymošenková chystá presadzovať podmienky, ku ktorým patrí odmietanie sprostredkovateľov pri dodávkach plynu a vylúčenie akéhokoľvek predaja ukrajinských plynovodov.


Zároveň pred cestou požiadala, aby Ukrajina počas vyjednávaní hovorila jedným hlasom. Premiérka Tymošenková a ukrajinský prezident Viktor Juščenko sa totiž v Kyjeve nevyjadrovali rovnako o podmienkach zmluvy o tranzite ruského plynu cez ich krajinu. Juščenko povedal, že problematika obnovenia dodávok plynu do Európy je spojená s dokončením zmluvy o dodávkach na Ukrajinu v roku 2009. "Problematika dodávok zemného plynu na Ukrajinu a problematika tranzitu sú vzájomne spojené a musí sa o nich diskutovať ako o jednom balíčku," uviedol úrad prezidenta. Tymošenková však uviedla, že tieto dve otázky nie sú spojené.

Cesta ukrajinskej premiérky do Moskvy je významná, pretože diplomati sú presvedčení, že Tymošenková by do Ruska nešla bez jasnej perspektívy dosiahnutia výsledkov v spore o plyn. V ruskom hlavnom meste majú byť aj najvyšší predstavitelia ukrajinskej štátnej energetickej firmy Naftogaz. Internetová stránka ukrajinskej vlády zároveň uviedla, že Tymošenková sa stretne aj s ruským ministrom financií Alexejom Kudrinom.

SITA, Reuters

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Od pondelka sa zruší regulácia odberu plynu, uviedol Žiga (17. 1. 2009)
 Slovensko sa ruského plynu stále nedočkalo (16. 1. 2009)
 Podľa EK Rusko a Ukrajina majú poslednú šancu na vyriešenie sporu (16. 1. 2009)
 ČR je pripravená dodať SR plyn z Jamalu, uviedol Fico (16. 1. 2009)
 Slovensko je bez ruského plynu už deviaty deň (15. 1. 2009)
 Vlády Ukrajiny a Ruska budú v sobotu rokovať o plyne (15. 1. 2009)
 Plynová kríza môže podľa ÚDZS ohroziť príjmy poisťovní (15. 1. 2009)
 Maďarsko zrušilo obmedzenia pre veľkých odberateľov plynu (15. 1. 2009)nasledujúci článok >>
Obama zatelefonoval hudsonskému hrdinovi
<< predchádzajúci článok
Najmenej traja mŕtvi po samovražednom útoku v Kábule