Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. augusta 2007

Trojka skončila prvé kolo vyjednávaní o Kosove bez pokrokuMedzinárodní sprostredkovatelia z USA, Ruska a EÚ, ktorí sa usilujú napomôcť dohodu o budúcom štatúte Kosova, v nedeľu zdôraznili, že sú otvorení každej možnosti, vrátane rozdelenia ...Zdieľať

PRIŠTINA 12. augusta (WEBNOVINY) - Medzinárodní sprostredkovatelia z USA, Ruska a EÚ, ktorí sa usilujú napomôcť dohodu o budúcom štatúte Kosova, v nedeľu zdôraznili, že sú otvorení každej možnosti, vrátane rozdelenia provincie medzi Srbov a kosovských Albáncov. "Trojka má zásadu, že je prepravená potvrdiť akúkoľvek dohodu, ktorú sa podarí obom stranám dosiahnuť," povedal novinárom v Prištine nemecký diplomat Wolfgang Ischinger. Takzvaná kosovská trojka, v ktorej je Ischinger za EÚ, Alexander Bocan-Charčenko za Rusko a Frank Wisner za USA, v nedeľu bez náznaku pokroku ukončila prvé kolo rokovaní s Belehradom a Prištinou.

Trojka sa má do decembra usilovať o kompromis medzi kosovskými Albáncami, ktorí chcú nezávislosť svojej provincie, a Srbskom, ktoré to odmieta. Zástupcom trojky sa v piatok počas návštevy Belehradu nepodarilo zmierniť srbský odpor voči nezávislosti provincie. Srbský prezident Boris Tadič vyjednávačov vo svojom vyhlásení informoval, že pri hľadaní riešenia budúceho štatútu Kosova je "nevyhnutné rešpektovať suverenitu a územnú integritu Srbska." Kosovský premiér Agim Ceku však podľa niektorých sobotňajších denníkov vyhlásil, že rokovania trojky s lídrami Srbska a Kosova sú "posledným odkladom" pred konečným rozhodnutím o Kosove, ktoré "musí získať medzinárodné uznanie ako nezávislý štát."

Podľa kosovského denníka Daily Express bude trojka s predstaviteľmi Srbov a kosovských Albáncov rokovať opäť koncom augusta vo Viedni. Priame vyjednávania medzi Srbmi a Albáncami sa však pravdepodobne neuskutočnia.

sita,afp,ap© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V snahe zachrániť uväznených baníkov pripravujú tretí vrt
<< predchádzajúci článok
Taliban v pondelok prepustí dve juhokórejské ženy

Trojka skončila prvé kolo vyjednávaní o Kosove bez pokroku - diskusné fórum čitateľov