Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

02. decembra 2022

Trumpova žiadosť bola zamietnutá, vyšetrovanie tak pokračuje aj s uvoľnenými spismi z rezortu Mar-a-LagoAmerický federálny odvolací súd vo štvrtok zastavil kontrolu dokumentov zhabaných počas prehliadky vo floridskom sídle bývalého prezidenta Donalda Trumpa „osobitným ...Zdieľať
2.12.2022 (Webnoviny.sk) - Americký federálny odvolací súd vo štvrtok zastavil kontrolu dokumentov zhabaných počas prehliadky vo floridskom sídle bývalého prezidenta Donalda Trumpa „osobitným pracovníkom“. Odstránil tým prekážku vo vyšetrovaní ministerstva spravodlivosti v prípade držby utajovaných dokumentov.

Rozhodnutie sudcov


Rozhodnutie panelu trojice sudcov predstavuje dôležité víťazstvo pre federálnu prokuratúru a uvoľnilo cestu pre použitie všetkých dokumentov, ktoré FBI získalo pri augustovej prehliadke Mar-a-Laga, vo vyšetrovaní. Trumpov právny tím žiadal, aby dokumenty zadržané počas prehliadky najprv preskúmal osobitný pracovník a odložil tie, ktoré sú podľa nich chránené nárokmi na právne výsady.

Jednomyseľné rozhodnutie vyniesla trojica sudcov vymenovaných republikánmi, pričom dvoch z nich dokonca vybral samotný Trump.

Vládne záznamy s utajeným označením


Trumpov hovorca sa vo štvrtok vyjadril, že bývalý prezident bude ďalej bojovať proti ministerstvu spravodlivosti. Právni zástupcovia bývalého prezidenta hneď nereagovali na žiadosť agentúry AP o vyjadrenie, či sa plánujú proti rozhodnutiu odvolať.

Zamestnanci ministerstva a FBI 3. júna navštívili Mar-a-Lago. Podľa súdnych dokumentov im zástupca bývalého prezidenta neposkytol žiadne vysvetlenie, prečo škatule s vládnymi záznamami vrátane 38 dokumentov s utajeným označením zostali v sídle takmer päť mesiacov po zaobstaraní 15 škatúľ a takmer jeden a pol roka po konci úradovania Trumpovej administratívy.

Vyjadrenie právnikov Trumpa


Trumpovi právnici počas tejto návštevy vyšetrovateľom povedali, že všetky záznamy, ktoré prišli z Bieleho domu, boli uložené na jednom mieste, a to v sklade Mar-a-Lago, a že „neexistovali žiadne iné záznamy uložené v žiadnych súkromných kancelárskych priestoroch alebo inom mieste v areáli a že boli prehľadané všetky dostupné škatule“. Ministerstvo však získalo dôkazy naznačujúce presunutie dokumentov za účelom marenia vyšetrovania.

Pri augustovej prehliadke agenti už získali dokumenty zo skladu aj z kancelárie bývalého šéfa Bieleho domu. Podľa zmienených súdnych dokumentov FBI v auguste zhabala 33 škatúľ s viac ako 100 utajenými záznamami.


Zdroj: Webnoviny.sk - Trumpova žiadosť bola zamietnutá, vyšetrovanie tak pokračuje aj s uvoľnenými spismi z rezortu Mar-a-Lago © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Víťazstvo Ruska vo vojne na Ukrajine by posilnilo ostatných agresorov, upozornila premiérka Marinová
<< predchádzajúci článok
Zamestnanosť stúpla už piaty štvrťrok za sebou, najvýraznejšiu zmenu zaznamenali v jednom kraji