Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

06. decembra 2018

Turecko vydalo zatykač na opozičného novinára žijúceho v NemeckuIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Ankara 6. decembra (TASR) - Turecko vydalo v stredu zatykač na bývalého šéfredaktora tureckého opozičného denníka Cumhuriyet (Republika) Cana Dündara žijúceho v exile v Nemecku. Ankara obviňuje Dündara z účasti na protivládnych protestoch z roku 2013, informovala s odvolaním sa na turecké štátne médiá agentúra AFP.


Dündar žije v Nemecku, kam utiekol po tom, ako ho v roku 2016 v Turecku odsúdili za článok o tom, že Turecko údajne dodalo zbrane islamistickým skupinám v Sýrii.

Nový zatykač voči jeho osobe je spájaný s vyšetrovaním tureckého finančníka a filantropa Osmana Kavalu, ktorý je vo väzbe v Turecku viac než rok. Ankara Kavalu podozrieva z financovania protivládnych protestov v istanbulskom parku Gezi v roku 2013 a spája ho tiež s zmareným pokusom o štátny prevrat v roku 2016. Kavala tieto obvinenia odmieta a ľudskoprávne skupiny poukazujú i na fakt, že proti nemu neboli doposiaľ vznesené nijaké obvinenia.

Samotný Dündar je obvinený z toho, že konal ako agent a snažil sa zvyšovať napätie a posilňovať odpor "teroristickej organizácie" voči bezpečnostným zložkám, uviedla AFP. Dündar na zatykač reagoval na sociálnej sieti Twitter, kde vyjadril hrdosť z toho, že ho spájajú so zmienenými protestmi.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan počas svojej septembrovej návštevy v Berlíne odovzdal Nemecku zoznam s desiatkami ľudí, o ktorých vydanie Ankara žiada pre podozrenie z napojenia na teroristické skupiny. Medzi menami figuroval i Dündar.

Kavalov prípad sprevádzajú kontroverzie, ktoré za zintenzívnili po tom, ako Ankara v novembri zadržala 14 osôb - medzi nimi aj vysokoškolských učiteľov, novinárov či občianskych aktivistov obvinených z prepojenia na tohto filantropa, predsedu mimovládneho združenie Anatólskej kultúry (Anadolu Kültür). Väčšinu zo zadržaných neskôr prepustili. Ich zatknutie sa však stretlo s ostrou kritikou zo strany USA, EÚ i tureckej opozície.

Osman Kavala je aj spoluzakladateľom vydavateľstva a je dobre známy v komunite intelektuálov nielen v Turecku, ale aj v zahraničí. Združenie Anadolu Kültür má za cieľ prekonať rozdiely v rámci tureckej spoločnosti prostredníctvom kultúry a umenia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
NATO prisľúbilo podporu vládnym silám Afganistanu
<< predchádzajúci článok
Nadija Savčenková oznámila, že vo väzení začala protestnú hladovku

Turecko vydalo zatykač na opozičného novinára žijúceho v Nemecku - diskusné fórum čitateľov