Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

06. decembra 2018

NATO prisľúbilo podporu vládnym silám AfganistanuIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Brusel 6. decembra (TASR) - Severoatlantická aliancia je znepokojená vysokým počtom obetí v radoch príslušníkov afganských bezpečnostných síl a upozorňuje na riziko, že Afganistan sa môže stať základňou pre teroristické skupiny a bojovníkov Islamského štátu.


V stredu to uviedol generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg na záver dvojdňového pracovného zasadnutia ministrov zahraničných vecí Aliancie v Bruseli.

"Existuje značné riziko, že Taliban sa môže vrátiť k moci a že umožní usadenie teroristických skupín," povedal Stoltenberg na tlačovej konferencii. Podľa jeho slov Aliancia musí zaistiť bezpečnosť občanov zo spojeneckých krajín tým, že zabráni premene Afganistanu na platformu pre teroristov, ktorí utrpeli porážku v Iraku a Sýrii. "Nemôže sa stať, aby sa Islamský štát pokúsil o obnovu kalifátu, o ktorý prišiel v Iraku a Sýrii," spresnil Stoltenberg.

Šéf Aliancie sa vyslovil za zachovanie prítomnosti NATO v Afganistane, kde má na starosti nebojovú výcvikovú misiu Rozhodná podpora. Stoltenberg pri tejto príležitosti povedal, že táto misia si vyžaduje "vysoké ľudské a finančné náklady" a pripomenul straty na strane afganských síl, ku ktorým došlo v posledných týždňoch.

NATO má v súčasnosti 16.910 vojakov na afganskom území, ktorí sú súčasťou misie zameranej na výcvik a odbornú prípravu miestnych bezpečnostných síl. Agentúra AFP v utorok pripomenula vyhlásenie nového veliteľa amerických síl v Afganistane, generála Kennetha McKenzieho, ktorý vyjadril znepokojenie z neschopnosti afganských síl účinne odolávať útokom Talibanu. Toto radikálne moslimské zoskupenie má podľa AFP k dispozícii približne 60.000 bojovníkov.

Vážnosť situácie minulý mesiac potvrdil aj afganský prezident Ašraf Ghání, keď oznámil, že okolo 30.000 členov afganských bezpečnostných síl bolo zabitých od roku 2015, keď Afganci prebrali zodpovednosť za bezpečnosť v krajine. Boje medzi Talibanom a vládnymi silami majú negatívny dopad aj na civilné obyvateľstvo. Nedávna správa Misie OSN o Afganistane upozornila, že len v období medzi januárom a septembrom tohto roka prišlo o život 2798 civilistov a 5252 ľudí bolo zranených.

Ministri zahraničných vecí 29 členských krajín NATO v 11-bodovom vyhlásení opätovne potvrdili svoj záväzok zameraný na zabezpečenie dlhodobej stability bezpečnosti v Afganistane. V spoločnom vyhlásení prisľúbili, že budú aj naďalej poskytovať "finančnú a logistickú podporu pre afganské sily" a posilnia prostriedky, ktoré tieto sily majú k dispozícii, aby "odstránili hrozbu terorizmu vo všetkých jeho podobách".

Spravodajca TASR Jaromír Novak

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Časť obyvateľov požiarom spustošeného mesta Paradise sa mohla vrátiť
<< predchádzajúci článok
Turecko vydalo zatykač na opozičného novinára žijúceho v Nemecku

NATO prisľúbilo podporu vládnym silám Afganistanu - diskusné fórum čitateľov