Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

31. júla 2020

Ukrajina a Irán sa dohodli na rámci rokovaní o zostrelenom Boeingu, stanovia aj výšku odškodnéhoUkrajina a Irán sa dohodli na rámci pre rokovania o januárovom leteckom nešťastí, pri ktorom iránske sily zostrelili pri Teheráne ukrajinské civilné lietadlo. V piatok to po prvom kole rozhovorov o ...Zdieľať
iran_plane_crash_64248 08b5b31e11e04113bc913dddf0e136cf 676x451 31.7.2020 (Webnoviny.sk) - Ukrajina a Irán sa dohodli na rámci pre rokovania o januárovom leteckom nešťastí, pri ktorom iránske sily zostrelili pri Teheráne ukrajinské civilné lietadlo.


V piatok to po prvom kole rozhovorov o odškodnení oznámil ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba, informuje rozhlasová stanica Rádio Slobodná Európa/Rádio Sloboda (RFE/RL).

Rokovací proces bude mať podľa jeho slov viac úrovní, pričom sa na nich budú podieľať vyšetrovatelia, technickí experti i právnici, aby "určili všetky okolnosti vrátane legálnych a technických nuáns".

Irán si splní všetky svoje povinnosti


Rozhovory s iránskou delegáciou boli podľa šéfa ukrajinskej diplomacie konštruktívne.

Pripravenosť Teheránu na rokovania, ktorých cieľom je určiť okolnosti tragédie, postaviť pred súd zodpovedné osoby a viesť k vyplateniu odškodnenia, je dôležitý krok, uviedol tiež minister s tým, že Irán súhlasil so splnením si všetkých svojich povinností vyplývajúcich z medzinárodných leteckých dohovorov.

Výška odškodného zatiaľ nie je známa


Výška odškodného zatiaľ podľa Kulebu zostáva nejasná.

"Sumu nie je možné určiť okamžite, pretože pri jej stanovení je potrebné zohľadniť všetky príslušné faktory," uviedol a dodal, že ak bude zjavné, že Irán odďaľuje rokovací proces, Kyjev bude pripravený na alternatívny scenár "na zabezpečenie vyplatenia odškodného inými možnými prostriedkami".

Lietadlo zostrelili omylom


Let PS752 spoločnosti Ukraine International Airlines (UIA) zostrelili 8. januára krátko po vzlietnutí z Medzinárodného letiska imáma Chomejního iránske Revolučné gardy. Zomrelo všetkých 176 ľudí na palube.

Irán pôvodne tvrdil, že haváriu lietadla spôsobila technická chyba, neskôr však priznal, že ho omylom zostrelili jeho sily. Tie sa pripravovali na protiútok po tom, čo v reakcii na zabitie prominentného generála Kásema Solejmáního ostreľovali americké základne v Iraku.

Vyšetrovanie vedie iránsky Úrad pre vyšetrovanie leteckých nehôd, pričom pozorovateľmi sú odborníci z Kanady, USA, Švédska a Veľkej Británie, ktorých obyvatelia pri nehode zahynuli, predstavitelia UIA, výrobca stroja Boeing a výrobca motorov Safran. Odborníci v súčasnosti vo Francúzsku pracujú na získaní dát z čiernych skriniek lietadla.


Zdroj: Webnoviny.sk - Ukrajina a Irán sa dohodli na rámci rokovaní o zostrelenom Boeingu, stanovia aj výšku odškodného © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Bývalému lídrovi Ku-Klux-Klanu zakázali používať Twitter, môžu za to jeho príspevky
<< predchádzajúci článok
Video: Muž pozitívny na Covid-19 porušil karanténu, opitý sadol na motorku a havaroval na konci obce

Ukrajina a Irán sa dohodli na rámci rokovaní o zostrelenom Boeingu, stanovia aj výšku odškodného - diskusné fórum čitateľov