Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Počítače

14. januára 2022

Ukrajina hlási veľký kybernetický útok na weby vládyPočas útoku bol na niektoré napadnuté servery umiestnený výhražný text v ukrajinskom, ruskom a poľskom jazyku.Zdieľať
Ukrajina hlási veľký kybernetický útok na weby vlády

Ukrajina v noci na piatok zaznamenala rozsiahly kybernetický útok na webové stránky vládnych inštitúcií, na ktoré hackeri umiestnili výhražný text. Informovali o tom agentúry AFP a Unian.


V piatok ráno nefungovali webové portály ukrajinského ministerstva školstva a vedy, ako aj rezortu diplomacie, vládneho kabinetu či ministerstva pre výnimočné situácie.

Počas útoku bol na niektoré napadnuté servery umiestnený výhražný text v ukrajinskom, ruskom a poľskom jazyku.

"Všetky údaje na počítači sú zničené a nie je možné ich obnoviť. Všetky informácie o vás boli publikované, bojte sa a čakajte to najhoršie. To máte za vašu minulosť, prítomnosť a budúcnosť...," písalo sa na napadnutých vládnych webových portáloch.

V texte sa ďalej uvádzalo, že kybernetický útok je pomstou za Volyň, Organizáciu ukrajinských nacionalistov (OUN), Ukrajinskú povstaleckú armádu (UPA), Halič, Polesie a "historické zeme". Hackeri tak odkazovali na ukrajinské ultranacionalistické organizácie a regióny krajiny.

K útoku sa zatiaľ nikto neprihlásil. Podľa agentúry AFP však výhražná správa naznačuje, že útok bol odpoveďou na prozápadné postoje Ukrajiny.

Ukrajinský rezort školstva uviedol, že orgány vrátane Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU) a kybernetickej polície na probléme v súčasnosti pracujú.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Johnsonov úrad sa ospravedlnil kráľovnej Alžbete II., zamestnanci organizovali párty pred pohrebom princa Filipa
<< predchádzajúci článok
Slovenská animovaná tvorba bude súťažiť na medzinárodnej súťaži