Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Veda

26. februára 2020

Umelá inteligencia dokáže predpovedať smrť, lekári zatiaľ nevedia, akoMedicína patrí medzi najdynamickejšie sa vyvíjajúce vedy. Tento pokrok dosahuje aj vďaka využívaniu umelej inteligencie, ktorá veľmi často dokáže vidieť to, čo človek nevidí.Zdieľať
Umelá inteligencia dokáže predpovedať smrť, lekári zatiaľ nevedia, ako

Najnovší výskum Americkej kardiologickej asociácie (AHA) ukázal, že umelá inteligencia dokáže predpovedať smrť. Vedci však zatiaľ netušia, ako.

Umelá inteligencia zachytí z EKG aj to, čo lekári nevidia

V štúdii, ktorú prezentuje portál newscientist.com, umelá inteligencia presne predpovedala riziko úmrtia do jedného roka dokonca aj u ľudí, ktorých EKG považovali lekári za normálne.

Kardiológovia následne tieto EKG záznamy dôkladne preštudovali, no neboli schopní nájsť rizikové vzorce, ktoré umelá inteligencia zachytila.

„Tieto zistenia naznačujú, že umelá inteligencia vidí veci, ktoré človek nezachytí, ktoré ignoruje ako normálne,“ komentoval výsledky doktor Brandon Fornwalt z Pennsylvánie.

Skúmali dva milióny záznamov EKG

Tím vedcov umelej inteligencii poskytol skoro dva milióny elektrokardiografov (EKG) za pomerne dlhé obdobie od asi 400-tisíc ľudí. Cieľom bolo zistiť, u koho existuje najväčšie riziko smrti do jedného roka. K dispozícii mala aj údaje o veku či pohlaví ako aj výsledky ďalších vyšetrení.

Podľa výsledkov vedela umelá inteligencia vyhodnotiť riziko úmrtia či výskytu vážnej srdcovej chyby u pacientov oveľa lepšie ako lekári. A stačil jej na to iba záznam z EKG. Zlý zdravotný stav vedela odhaliť aj tam, kde ho lekári vôbec vidieť nedokázali.

„Umelá inteligencia nás potenciálne môže naučiť veci, ktoré sme desaťročia zle interpretovali,“ zdôraznil Fornwalt.

Zatiaľ však lekári nedokážu vysvetliť, ako mohla umelá inteligencia rozpoznať riziko úmrtia aj v prípadoch, kde to oni nedokázali.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Umelá inteligencia sa sama naučila riešiť Rubikovu kocku, na poskladanie potrebovala len sekundu (17. 7. 2019)
 Inteligencia je na mužoch supersexi, tvrdia ženy. (22. 12. 2005)nasledujúci článok >>
Svet pozná meno nového najstaršieho muža planéty, rekord drží aj vo Veľkej Británii
<< predchádzajúci článok
Huawei predstavil vlajkovú loď medzi tabletmi - MatePad Pro 5G