Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Tlačové správy

Umelá inteligencia už teraz mení trh práce. Máme sa báť o svoje miesta?Od začiatku minulého roka musel o umelej inteligencii počuť snáď každý.Zdieľať
Umelá inteligencia už teraz mení trh práce. Máme sa báť o svoje miesta?

Technológia AI mení mnohé segmenty a má aj zásadný vplyv na trh práce! Už teraz mení štýl zamestnávania mnohých pracovných miest a popritom ako u časti zamestnancov vyvoláva obavy, tak vytvára aj nové príležitosti a výzvy. Ako teda AI ovplyvňuje trh práce a ako sa eventuálne na tieto zmeny pripraviť?

Automatizácia otravnej rutiny

AI nám už vlani naplno predviedla, že mnohé rutinné a repetitívne úlohy vo virtuálnom prostredí zvládne veľmi jednoducho a efektívne. Toto nevyhnutne vedie k zníženiu potreby ľudskej pracovnej sily v určitých oblastiach a už teraz je možné sledovať prepúšťanie. Nejde pritom iba o náhradu tých najjednoduchších činností. Výrobné linky, administratíva a dokonca aj niektoré centrá pre zákaznícky servis už preberá AI, na druhej strane stále zostáva množstvo povolaní, ako napríklad krtkovanie v Dunajskej Strede, ktoré ešte dlho zostane v rukách ľudí.

Transformácia trhových odvetví a potreba nových zručností

V dôsledku nástupu AI čaká výrobný, logistický či maloobchodný sektor množstvo zmien. Už teraz je možné vidieť nástup autonómnych zariadení, ktoré dokážu navrhovať scenáre možného vývoja a podľa nich dokonca prijímať rozhodnutia. Napríklad si len predstavte, že vo výrobnom podniku bude automaticky detegovaný slabý prietok potrubia a systém automaticky kontaktuje krtkovanie Bratislava. S rastúcou potrebou automatizácie a nástupu AI sa zvyšuje dopyt po ľuďoch s adekvátnymi zručnosťami z oblasti programovania, dátového inžinierstva, AI výskumníkov a robotiky.

AI výskumníkov a robotiky

Vytváranie nových pracovných miest

Aj po nástupe AI bude o kvalifikovanú prácu stále záujem. Hoci ste si už mohli prečítať bombastické titulky o tom, ako AI zvládne nahradiť programátorov, v praxi sa tak nedeje a pri činnostiach, ktoré si vyžadujú konštruktívne premýšľanie a skúsenosti, AI stále tápa. Technológie založené na umelej inteligencii však každopádne otvárajú dvere novým odvetviam a pracovným príležitostiam, o ktorých by sme pár rokov dozadu ešte ani nechyrovali. Odhadujeme, že dopyt bude po ľuďoch zvládajúcich riadenie a údržbu automatizovaných systémov, vývoj AI a ekosystémov týkajúcich sa umelej inteligencie.

Stavte na rekvalifikáciu

Ak sa už teraz obávate o svoje pracovné miesto, zaujímajte sa o možnosti rekvalifikácie, na ktoré môžete využiť aj rôzne príspevky. Správne zvolená rekvalifikácia vám zabezpečí prípravu na nové pracovné úlohy, ktoré spolu s automatizáciou a AI prichádzajú.

 


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prešov zostáva bez hazardu, poslanci potvrdili definitívny zákaz herní a kasín
<< predchádzajúci článok
Ficova vláda odklepla štyrom okresom tisíce eur na úhradu výdavkov v súvislosti s prílevom cudzincov na Slovensko