Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

20. júna 2007

Umelecké fondy sú pre umelcov a autorov prínosomZa „donekonečna opakujúce sa nepochopenie“ označil predseda Rady Literárneho fondu (LF) Dušan Jamrich petíciu autorov, ktorých zastupuje Slovenský ochranný zväz autorský pre práva k hudobným ...Zdieľať

BRATISLAVA 20. júna (WEBNOVINY) - Za „donekonečna opakujúce sa nepochopenie“ označil predseda Rady Literárneho fondu (LF) Dušan Jamrich petíciu autorov, ktorých zastupuje Slovenský ochranný zväz autorský pre práva k hudobným dielam (SOZA), za zrušenie povinnosti odvádzať 2% z honorárov do umeleckých fondov. Ako ďalej pre agentúru SITA povedal Jamrich, tí, ktorí odvádzajú fondom percentá zo svojich odmien, by si mali uvedomiť, že bez týchto príspevkov im fondy nebudú môcť poskytnúť finančnú pomoc na tvorbu, sociálne príspevky, tvorivé či liečebné pobyty. Ak sa tento zámer podarí presadiť, fondy prídu o väčšinu svojich zdrojov. Podľa Jamricha napríklad LF okrem iného podporuje i vznik prekladov, vedeckej a študijnej literatúry, teda diel, ktorých je na Slovensku stále málo, aj pre nedostatok financií. „Umelci by si mali uvedomiť, že fondy slúžia pre nich.“ Jamrich poukázal i na to, že práve fondy každoročne udeľujú viacero cien za výnimočnú a kvalitnú tvorbu, spojených s odmenami, ktoré navrhujú odborné poroty profesionálov.

Zo správy LF za rok 2006 okrem iného vyplýva, že na priamu podporu dal fond takmer 14, 3 milióna korún, posúdil 2 943 žiadostí a návrhov, udelil 198 tvorivých štipendií spolu vo výške 3, 208 milióna korún a udelili 67 cien a 373 prémií v celkovej sume 5 212 300 korún. Udeľoval tiež príspevky na tvorivé cesty, odmeny pri jubileách tvorcov a umelcov, schvaľoval tvorivé a liečebné pobyty v zariadeniach fondu, príspevky na kúpeľnú liečbu a mesačné sociálne podpory k dôchodku. Sociálnymi podporami sa výbory sekcií snažili uľahčiť situáciu tvorcom, ktorí sa pre chorobu, starobu a iné príčiny dostali do finančnej tiesne.

Zákon o umeleckých fondoch z roku 1993 zriaďuje tri fondy – Literárny fond, Hudobný fond a Fond výtvarných umení. Literárny fond má sekciu pre pôvodnú literatúru, vedeckú a odbornú literatúru a počítačové programy, žurnalistiku a novinársku fotografiu, pre umelecký preklad, pre vedecký a odborný preklad, pre divadlo, rozhlas a zábavné umenie a pre televíziu, film a videotvorbu. Predsedovia výborov jednotlivých sekcií tvoria Radu LF, známy herec Dušan Jamrich je predsedom Výboru Sekcie pre tvorivú činnosť v oblasti rozhlasu, divadla a zábavného umenia LF a zároveň predsedom Rady LF.

Hudobný fond sa venuje tvorbe v oblasti vážnej a populárnej hudby, tvorbe reprodukčných umelcov, hudobnej vede a kritike. Fond výtvarných umení je určený pre pôvodnú výtvarnú tvorbu, architektúru, umeleckú fotografiu, reštaurátorstvo, úžitkové umenie, výtvarnú teóriu a kritiku. Fondy sú právnické osoby - národnokultúrne verejnoprávne inštitúcie. Ich hlavným poslaním je „v súlade s národnými kultúrnymi záujmami Slovenska cieľavedome a objektívne podporovať tvorivú literárnu, vedeckú a umeleckú činnosť.“ Plnia to najmä tým, že z odvedených príspevkov finančne podporujú vznik nových diel a umeleckých výkonov, poskytujú štipendiá, odmeny, ceny a iné formy podpory.

Petícia autorov zastupovaných SOZA za zrušenie povinnosti odvádzať 2% z honorárov do umeleckých fondov sa začala v máji. K spísaniu petície ich viedla nespokojnosť s touto zákonnou povinnosťou, ktorú považujú za „nespravodlivú a diskriminačnú.“ Petícia potrvá do konca júna, podľa záujmu možno aj dlhšie. Následne ju SOZA doručí ministerstvu kultúry.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Tunel Sitina sprejazdnia už tento víkend
<< predchádzajúci článok
Čaká nás najteplejšie leto v posledných rokoch