Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

17. júna 2021

V Botswane našli tretí najväčší diamant na sveteDosiaľ najväčší diamant, 3106-karátový Cullinan, objavili v roku 1905 v Juhoafrickej republike.Zdieľať
V Botswane našli tretí najväčší diamant na svete

Tretí najväčší diamant na svete objavili v africkej Botswane. Zatiaľ nepomenovaný drahokam má 1098 karátov a našli ho začiatkom júna, oznámila spoločnosť Debswana, ktorá sa špecializuje na ťažbu diamantov a obchodovanie s nimi. Napísala o tom v noci na štvrtok stanica BBC.


Drahokam má rozmery 73 × 52 × 27 milimetrov. Vyťažili ho v diamantovej bani Jwaneng na juhu Botswany, približne 120 kilometrov západne od hlavného mesta Gaborone. Baňa sa nachádza v púšti Kalahari.

Dosiaľ najväčší diamant, 3106-karátový Cullinan, objavili v roku 1905 v Juhoafrickej republike. Druhé miesto patrí diamantu Lesedi La Rona, ktorý má 1109 karátov a našli ho v roku 2015 v Botswane. Táto krajina je najväčším producentom diamantov v Afrike.

Debswana je spoločným podnikom medzinárodnej korporácie De Beers a botswanskej vlády, ktorá dostáva 80 percent zisku z predaja diamantov prostredníctvom dividend, licenčných poplatkov a daní.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Letnú turistickú sezónu otvoria Bojnice tradičným sprievodom mestom a novým podujatím
<< predchádzajúci článok
Chladnokrvná vražda školáčky. Mesto sa ponorilo do strachu