Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

12. júna 2011

V lete KSK chystá opravy desiatich úsekov ciest na SpišiDôsledky ekonomickej krízy už tretí rok nútia košickú regionálnu samosprávu hospodáriť v obmedzenom režime bez výraznejších investícií do výstavby alebo ...Zdieľať
cesty Ilustračné fotoFoto: SITA/Dušan Hein KOŠICE 12. júna (WEBNOVINY) – Dôsledky ekonomickej krízy už tretí rok nútia košickú regionálnu samosprávu hospodáriť v obmedzenom režime bez výraznejších investícií do výstavby alebo rozvoja. „Vidieť to vo zvýšenej miere na cestách II. a III. triedy, na súvislé opravy ktorých chýbajú peniaze. Napriek výraznému nedostatku finančných prostriedkov Košický samosprávny kraj (KSK) vyčlenil zo svojho rozpočtu 1,5 milióna eur ako prevádzkové prostriedky pre Správu ciest KSK na najviac poškodené úseky ciest na Spiši,“ informovala hovorkyňa kraja Zuzana Bobríková.


V letnom období cestári urobia súvislé opravy asfaltových krytov vozoviek. Opravovať sa budú tie úseky ciest, ktoré nie sú zahrnuté do obnovy v rámci Regionálneho operačného programu financovaného z fondov EÚ. V júli sa začne so súvislými opravy ciest na desiatich úsekoch v okrese Spišská Nová Ves a Gelnica.

Tesne pred ukončením sú stavby financované z Regionálneho operačného programu cez projekt Cesty KSK 1 – Košice okolie. Jeho súčasťou sú úseky ciest Šemša – Hodkovce – Nováčany, Nováčany - Rudník, prieťah Jasovom, Medzev – Štós, Štósky kopec – Smolník. Na ceste II. triedy sú to úseky medzi Smolníckou Hutou a Smolníkom. Na týchto úsekoch sa zároveň robí aj rekonštrukcia mostných objektov. Práce sú vo finálnej fáze, mnohé úseky ciest sú odovzdané do používania. Celkovo sa z tohto projektu obnoví 17,762 km ciest a štyri mostné objekty. Na úseku Smolník - Smolnícka Huta sú práce ukončené, dorába sa úsek priamo v Smolníku, ktorý rieši havarijný stav po zimnom období.

Ďalšie stavby by mali byť financovaná z fondov Európskej únie v rámci Regionálneho operačného programu - prioritná os 5 - regionálne komunikácie zabezpečujúce dopravnú obslužnosť regiónov. V projekte Cesty KSK 2 - Napojenie obcí na Spišskú Novú Ves a Spišské Vlachy sú plánované stavebné úpravy ciest Spišská Nová Ves – odbočka Lieskovany, Spišská Nová Ves – Teplička, Lieskovany spojka. So stavaním v rámci tohto projektu začnú v druhej polovici tohto roku.

V pripravovanom projektovom zámere Cesty KSK 7 Spišská Nová Ves – napojenie obcí na Spišskú Novú Ves a Gelnicu je zaradená stavebná úprava cesty v úseku Markušovce – Rudňany – Poráč. Pôjde o súvislú úpravu asfaltobetónového krytu cesty v celej šírke vozovky vrátane úpravy odvodnenia a obnovy dopravného značenia. Termín začiatku obnovy zatiaľ nie je stanovený, v súčasnosti kraj očakáva zverejnenie výzvy riadiaceho orgánu na predkladanie projektových zámerov. S prácami by sa podľa odhadu mohlo začať v roku 2012 alebo 2013. Ide o cestu III. triedy, ktorá je vo veľmi zlom stave, patrí dokonca medzi najhoršie v kraji. Správa ciest KSK jej venuje zvýšenú pozornosť v rámci bežnej údržby a aj v roku 2011 na nej bude opravovať výtlky.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ak by bola možnosť predčasných volieb, Smer ju podporí
<< predchádzajúci článok
HRUŠOVSKÝ: Osvedčené hodnoty treba stále pripomínať

V lete KSK chystá opravy desiatich úsekov ciest na Spiši - diskusné fórum čitateľov