Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. decembra 2018

V Paríži pokračujú protivládne protesty, zadržali takmer 280 ľudíDemonštranti utekajú popri ohni založenom blízko Víťazného oblúka v Paríži, 1. decembra 2018.Zdieľať
Demonštranti utekajú popri ohni založenom blízko Víťazného oblúka v Paríži, 1. decembra 2018. Foto: TASR/AP
Paríž 8. decembra (TASR) - Francúzska polícia zadržala 278 ľudí v súvislosti protivládnymi protestmi, ktoré sa konajú v Paríži už tretiu sobotu po sebe. Mnohí spomedzi zadržaných sú podozriví z toho, že sa chystali páchať akty násilia a vandalizmu, informovala tlačová agentúra DPA.


Stovky protestujúcich v charakteristických žltých výstražných vestách sa začali v ranných hodinách schádzať v blízkosti parížskeho Víťazného oblúka, ktorý bol minulý týždeň epicentrom násilných potýčok s bezpečnostnými zložkami. Tie tentoraz zmobilizovali v celom Francúzsku približne 89.000 svojich príslušníkov - z toho 8000 v samotnom Paríži. Prvýkrát v rámci prebiehajúcej protestnej vlny budú nasadené aj obrnené vozidlá žandárstva.

Počas minulého víkendu demonštranti v Paríži podpaľovali zaparkované autá, rozbíjali výklady a ničili pamiatky. Zranenia utrpelo najmenej 100 ľudí.

Polícia v Paríži zastavuje chodcov a kontroluje im tašky či batohy. Stanice metra v centre mesta sú mimo prevádzky. Zatvorené zostali aj mnohé obchody, zatiaľ čo iné majú zadebnené výklady. Prísne bezpečnostné opatrenia sú súčasťou snahy francúzskej vlády zabrániť ďalšiemu vypuknutiu násilia počas očakávaných protivládnych protestov.

Prívrženci hnutia "žltých viest" začali 17. novembra s blokádou ciest, križovatiek, nájazdov na diaľnice či dôležitých objektov alebo veľkoskladov pohonných hmôt, aby takto protestovali proti zvyšovaniu cien benzínu a nafty a poklesu kúpyschopnosti obyvateľstva, čo pripisujú opatreniam prijímaným vládou prezidenta Emmanuela Macrona. Protesty však postupne prerástli do násilností, ktoré sú najhoršie od roku 1968.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kvôli kybernetickej bezpečnosti by sa mali firmy registrovať cez NBÚ
<< predchádzajúci článok
Nemecký chemický koncern BASF očakáva výrazný pokles celoročného zisku

V Paríži pokračujú protivládne protesty, zadržali takmer 280 ľudí - diskusné fórum čitateľov