Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

30. augusta 2019

V Pentagóne vzniklo veliteľstvo pre vesmírne operáciePentagón, archívne foto.Zdieľať
Pentagón, archívne foto. Foto: TASR/AP
 
Washington 30. augusta (TASR) - Americký prezident Donald Trump uviedol vo štvrtok do života nové veliteľstvo pre vojenské operácie vo vesmíre, ktoré bude súčasťou ministerstva obrany.


"Je to medzník, deň, keď bola uznaná dôležitosť vesmíru pre americkú bezpečnosť a obranu. SpaceCom zabezpečí, že dominancia Ameriky vo vesmíre nebude nikdy ohrozená," uviedol Trump podľa agentúry AFP na štvrtkovom ceremoniáli pred Bielym domom.

Novú súčasť Pentagónu, ktorá má okrem iného chrániť americké satelity pred nepriateľskými útokmi, povedie generál leteckých síl John Raymond.

Trump tiež avizoval, že čoskoro vzniknú aj vesmírne sily (United States Space Force) ako samostatná šiesta zložka americkej armády. Túto myšlienku predostrel už dávnejšie, ale v Pentagóne a Kongrese, ktorý musí súhlasiť s jej zriadením, sa nestretla s veľkým nadšením.

Už v roku 2017 Trump oznámil, že vyšle astronautov opäť na Mesiac a neskôr na Mars. Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) pracuje na plánoch založiť základňu na Mesiaci.

Od ukončenia prevádzky raketoplánov v roku 2011 využíva NASA pri preprave nákladu na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) súkromné spoločnosti. Trump chce ISS sprivatizovať, aby mal viac peňazí na ďalšie projekty NASA.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V piešťanskej Lodenici znie od štvrtka country a folk
<< predchádzajúci článok
Zádielska tiesňava spomínala na svetový rekord, repete nebude

V Pentagóne vzniklo veliteľstvo pre vesmírne operácie - diskusné fórum čitateľov