Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

24. augusta 2019

Video: V Peru našli nástenný reliéf starý tisíce rokov, možno objasní okolnosti zániku civilizácieArcheológovia v Peru objavili nástenný reliéf, ktorý je starý približne 3800 rokov. Stenu odhalili v pondelok vo verejnej obradnej budove v oblasti Vichama, severne od mesta Lima. Reliéf zobrazuje človeka a ...Zdieľať
peru 676x447 24.8.2019  - Archeológovia v Peru objavili nástenný reliéf, ktorý je starý približne 3800 rokov. Stenu odhalili v pondelok vo verejnej obradnej budove v oblasti Vichama, severne od mesta Lima. Reliéf zobrazuje človeka a ropuchu s ľudskou podobizňou.

Zobrazuje príchod dažďaPredstaviteľka archeologickej oblasti Caral Ruth Shady Solís uviedla, že reliéf symbolizuje "príchod dažďa". Vysvetlila, že v andskej civilizácii ropucha predstavovala vodu a ľudská tvár pod ňou symbolizuje čakanie na dážď, ktorý by zabezpečil kontinuitu života.

Neďaleko odhalili reliéf zobrazujúci štyri ľudské hlavy, okolo ktorých sa plazia hady. Vedci sa domnievajú, že diela vytvorili v období hladu.

Možno objasnia zánik civilizácie


S vykopávkami začali na tomto mieste v roku 2007. Experti veria, že tam žilo poľnohospodárske a rybárske spoločenstvo. Oblasť považujú za jednu z najdôležitejších v súvislosti s populáciou caralskej civilizácie starej päťtisíc rokov, ktorá však zanikla približne 1800 rokov pred naším letopočtom.

Ruth Shady Solís povedala, že nové reliéfy týkajúce sa zmeny miestnej klímy možno dokážu objasniť okolnosti zániku civilizácie. Caral v roku 2009 zapísali do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.
 Zdroj: Webnoviny.sk - Video: V Peru našli nástenný reliéf starý tisíce rokov, možno objasní okolnosti zániku civilizácie © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vo Vychylovke sa stretnú folkloristi z Česka a Slovenska
<< predchádzajúci článok
Skupina Katrina & The Waves sa predstaví v Bratislave

Video: V Peru našli nástenný reliéf starý tisíce rokov, možno objasní okolnosti zániku civilizácie - diskusné fórum čitateľov