Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. mája 2012

V prípade útoku zo Sýrie požiada Turecko o pomoc NATOTurecko sa nebude zdráhať uplatniť článok Severoatlantického paktu o vzájomnej obrane jednotlivých členov v prípade, že by sa stalo terčom "vážneho útoku" zo strany susednej Sýrie.Zdieľať
syria ANKARA 16. mája (WEBNOVINY) - Turecko sa nebude zdráhať uplatniť článok Severoatlantického paktu o vzájomnej obrane jednotlivých členov v prípade, že by sa stalo terčom "vážneho útoku" zo strany susednej Sýrie.


Tlačovej agentúre AFP to v stredu potvrdil jeden z tamojších vysokých predstaviteľov, ktorý si neželal zverejniť svoje meno.

Požiadanie partnerov v NATO o pomoc na základe takzvaného Článku 5 je podľa neho "jednou z možností" a turecká vláda ju "zváži v prípade vážneho útoku na zvrchovanosť" krajiny. Spomenutá úprava stanovuje, útok na niektorého z členov NATO je považovaný za útok na celú alianciu.

Ankara začala hovoriť o možnosti zapojenia NATO do ochrany turecko-sýrskej hranice po incidente zo začiatku apríla, keď paľba zo sýrskeho územia zasiahla utečenecký tábor na tureckej strane.

Výstrely vtedy zranili štyroch Sýrčanov a dvoch tureckých pracovníkov tábora, pričom išlo o prvý prípad svojho druhu od vypuknutia protivládneho povstania v Sýrii.

Článok o vzájomnej obrane členov NATO využili naposledy Spojené štáty, a to po teroristických útokoch z 11. septembra 2001. Očakáva sa, že aliancia sa bude situáciou v Sýrii zaoberať na nadchádzajúcom summite v Chicagu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Cargo zaplatí za prekládku surovín 12 miliónov eur
<< predchádzajúci článok
Gréci zaútočili na ekonóma, ktorý rokuje o pomoci Aténam

V prípade útoku zo Sýrie požiada Turecko o pomoc NATO - diskusné fórum čitateľov