24hod.sk    Šport    Futbal

20. októbra 2005

V Rusku je futbal boj

Cez polčas zbití hráči, futbalové stretnutia na miestach, kde niekoľko hodín predtým útočili teroristi a zomierali aj nevinní ľudia.

To je realita, v ktorej sa v súčasnosti hrá druhá najvyššia futbalová súťaž v Rusku. Tak ju v minulých dňoch na vlastnej koži zažil aj Jozef Chovanec, tréner Kubane Krasnodar, ktorý s mužstvom bojuje o návrat do najvyššej ligy. Hoci je mužstvo päť kôl pred koncom súťaže so ziskom 69 bodov na 6. mieste, jeho postup je aj v rukách funkcionárov Ruskej futbalovej federácie. Vedenie Krasnodaru, ktorému na postupovú 2. priečku chýba deväť bodov, totiž v minulých dňoch odmietlo hrať zápas v Naľčiku, na ktorý koncom minulého týždňa zaútočili teroristi.
Tréner Chovanec však krušné chvíle prežil na lavičke Kubane už koncom minulého týždňa na ihrisku v Machačkale, kde mu cez polčas v tuneli cestou do šatní domáci priaznivci zbili štyroch hráčov. „Mali sme so sebou ochranku. Usporiadatelia ju však poslali na tribúnu, pretože vraj u nich nehrozí žiadne nebezpečenstvo,“ komentoval incident tréner. „Keď sme však za stavu 0:0 schádzali z ihriska, nejaký fanúšik napadol nášho kapitána a udrel ho do brucha. Hoci sme rýchlo utekali do šatne, domáci priaznivci zbili ďalších troch hráčov,“ pokračoval Chovanec. „Druhý polčas ukázal, že domáci vyvinuli cez prestávku veľký tlak na rozhodcov a zápas sme za čudných okolností prehrali 2:3,“ povzdychol si Chovanec. Stretnutie v Machačkale má riešiť disciplinárna komisia ruského zväzu. Rozhodca dostal dištanc, takže osud zápasu je nejasný.
Ďalší osud Chovancovho tímu teda v súčasnosti leží na stole futbalovej federácie. Teraz záleží na tom, ako sa k zápasom v Machačkale a v Naľčiku postavia ruskí futbaloví funkcionári.