Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. mája 2019

V tureckom parlamente zadržali dvoch ozbrojených ľavicových militantovNa archívnej snímke turecký parlament.Zdieľať
Na archívnej snímke turecký parlament. Foto: TASR/AP
Ankara 15. mája (TASR) - Turecká polícia zadržala dvoch ozbrojených ľavicových militantov, ktorí sa dostali do budovy parlamentu v Ankare. Informovala o tom v stredu agentúra AP.


Muž a žena ozbrojení ostrými predmetmi a fingovanou bombou sa v utorok pokúsili vziať ako rukojemníka pracovníka bezpečnostnej služby tureckého parlamentu. Neuspeli však a boli zatknutí.

Podľa hovorcu tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana išlo o členov zakázaného Revolučného frontu ľudového oslobodenia (DHKP-C).

Šéf komunikačného odboru prezidentskej kancelárie Fahrettin Altun označil utorkový incident za "teroristický čin", ktorý mal demoralizovať a rozvrátiť turecký národ. Zdôraznil, že obaja teroristi budú potrestaní, pričom budú odhalené aj ich prepojenia v rámci Turecka i v zahraničí.

Muž a žena spočiatku tvrdili, že do parlamentu prišli navštíviť poslanca opozičnej Republikánskej ľudovej strany (CHP) Mahmuta Tanala, ktorý ich tam údajne pozval. V miestnosti parlamentu, kde čakali na tohto poslanca, sa počas bezpečnostnej prehliadky pokúsili vziať ako rukojemníka jedného z pracovníkov.

Ako zbraň použili žiletku upevnenú lepiacou páskou na ceruzku, boli však rýchlo zneutralizovaní. Počas prehliadky u nich objavili čiernu schránku, ktorá mala vyzerať ako bomba. Prípad vyšetruje protiteroristické oddelenie polície, uviedla turecká televízia TRT.

Turecko, EÚ aj USA považujú DHKP-C za teroristickú organizáciu. Táto radikálna marxisticko-leninská skupina je zodpovedná za viacero vrážd a výbuchov bômb v Turecku vrátane samovražedného útoku na veľvyslanectvo USA v Ankare z roku 2013.

Sekulárna sociálnodemokratická strana CHP je hlavným súperom vládnucej islamistickej garnitúry prezidenta Erdogana. Republikáni tesne zvíťazili v marcových voľbách starostu v najväčšom tureckom meste Istanbul, ktoré však boli následne anulované.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Šéf rakúskych identitariániov si mailoval s útočníkom z Nového Zélandu
<< predchádzajúci článok
SERIÁL: Štefánikovu sochu sa stále nepodarilo vrátiť do centra Košíc

V tureckom parlamente zadržali dvoch ozbrojených ľavicových militantov - diskusné fórum čitateľov