Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

29. apríla 2020

Včela medonosná sa dostala do vládneho programu, prioritou bude jej ochranaOchrana včely medonosnej sa stala súčasťou programového vyhlásenia vlády a agrorezort plánuje upraviť legislatívu v SR tak, aby sa stala aj realitou.Zdieľať
Včela medonosná sa dostala do vládneho programu, prioritou bude jej ochrana

 

Ochrana by mala byť systémová

„Neviem si predstaviť poľnohospodárstvo, lesníctvo, potravinárstvo a teda ani život bez včiel. Ochrana včely medonosnej má však napriek jej významu v rebríčku ochrany života jednu z posledných priečok a to sa musí zmeniť. Úhyn včiel, spôsobený či už úmyselne alebo z nedbanlivosti, z dôvodu nesprávnych agrotechnických postupov alebo nebodaj z lenivosti, nemôže ostať nepovšimnutý. Je načase začať spravodlivo chrániť život včiel a vážiť si prácu včelárov,“ uviedol v utorok minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský.

Šéf agrorezortu v utorok rokoval so zástupcami Slovenského zväzu včelárov o aktuálnych prioritách a cieľoch včelárstva na Slovensku. Prioritou vedenia agrorezortu je ochrana včely medonosnej, preto chce agrorezort zvýšiť systém ochrany jej života tak, aby sa mu agrotechnické postupy a používanie prípravkov na ochranu rastlín podriadili.

Ochranu chce rezort riešiť systémovo, od prevencie, cez kontrolu, až po sankcie. Ministerstvo preto nechce riešenia stavať na problematickom dokazovaní dôvodu úhynu včiel.

Život ľudí je na včelách závislý

Základný kameň ochrany včiel by mal spočívať v dôkladnom sledovaní používania prípravkov na ochranu rastlín tak, aby poľnohospodári nemohli nakupovať tieto prípravky vo väčšom množstve, ako bude nevyhnutné a ich aplikácia sa bude musieť vykonávať s ohľadom na život včiel. Takýto postup všeobecne pomôže zdravšej krajine a životnému prostrediu.

„Včelárstvo je remeslo a životný štýl, nie je to žiaden silný poľnohospodársky biznis, no napriek tomu je život ľudí na včelách závislý. Nehľadáme preto riešenia ako zbohatnúť, ale ako zachovať zdravý a aktívny život na planéte,“ zdôraznil predseda Slovenského zväzu včelárov Milan Rusnák.

Ročná spotreba včelieho medu na Slovensku je približne 12 až 13 miliónov kilogramov. Priemerný človek skonzumuje za rok 2 až 3 kilogramy (kg) medu. Chovatelia včiel na Slovensku dokážu ročne vyprodukovať 6 až 10 miliónov kg medu, zvyšok sa dováža, prevažne do obchodných reťazcov.

O kvalitný regionálny med je záujem

Rok 2019 však nebol podľa MPRV pre včelárov bohatý na úrodu a vyprodukovali len okolo 6 miliónov kg medu. Tento rok očakávajú vyššiu produkciu, nakoľko je priaznivejšia jar a včelstvá majú dobrý štart.

Pozitívnou správou je podľa agrorezortu aj to, že až 90 % medu od slovenských včelárov je predávaných priamo z dvora spotrebiteľom, čo je dôkazom, že o kvalitný a často regionálny med je záujem.

Agrorezort má preto záujem z dlhodobého hľadiska zamerať sa aj na lepšie označovanie pôvodu medov. Záujmom ministerstva je zvýšiť sebestačnosť na 100%, nakoľko tento úspech je na dosah.

Produkcia medu je však mimoriadne citlivo naviazaná na poľnohospodárske postupy a plodiny pestované v okolí a ešte viac na počasie.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Boris Johnson sa stal opäť šťastným otcom, partnerka Carrie mu porodila syna
<< predchádzajúci článok
Karmen Pál Baláž predstavuje novinku plnú lásky a slnka Zažiť ešte raz

Včela medonosná sa dostala do vládneho programu, prioritou bude jej ochrana - diskusné fórum čitateľov