Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

17. novembra 2020

Vesmírne divadlo: Jupiter a Saturn sa budú na nočnej oblohe naháňaťTieto dve planéty sú viditeľné v týchto dňoch na večernej oblohe nízko nad juhozápadným obzorom.Zdieľať
jupiter

Jupiter, ktorý je od Slnka vzdialený 5,2 astronomických jednotiek (teda 5,2-krát ďalej ako Zem od Slnka) obehne okolo Slnka raz za 11,9 roka. Saturn vo vzdialenosti 9,5 astronomických jednotiek raz za 29,5 roka. Rozdielnu rýchlosť obehu týchto planét okolo Slnka si môže verejnosť počas najbližších dní overiť vlastnými očami. TASR o tom informovala hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV) Monika Tináková.


"Tieto dve planéty sú viditeľné v týchto dňoch na večernej oblohe nízko nad juhozápadným obzorom. Na priloženej mapke celej oblohy ich môžete vidieť večer po západe Slnka na hranici súhvezdí Strelca a Kozorožca," povedal Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV. Obidve planéty sa pohybujú na oblohe doľava, Jupiter však rýchlejšie ako Saturn.

"Ak ich budete sledovať niekoľko večerov, zistíte, že vzdialenosť medzi nimi sa zmenšuje. Ich najväčšie priblíženie (konjunkcia) nastane 21. decembra bezprostredne po západe Slnka, keď budú na oblohe vzdialené len šesť uhlových minút. Konjunkcie Jupitera a Saturna sa opakujú približne po 20 rokoch," povedal Svoreň. Tohtoročná tesná konjunkcia je však podľa astronóma vzácny jav, keďže posledné takéto tesné priblíženie týchto dvoch planét nastalo v roku 1623 a znovu sa vyskytne až v roku 2080. "Po 21. decembri si planéty pozície vymenia, Jupiter bude vľavo a Saturn stále ďalej vpravo. Ak chcete túto udalosť sledovať, treba si nájsť čas do konca decembra. Neskôr v januári už budú obidve planéty zapadať rýchlo po západe Slnka a vo večernom súmraku budú zle pozorovateľné," dodal astronóm.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Krištáľové krídlo zverejňuje finálové nominácie za rok 2020
<< predchádzajúci článok
Vesmírna kapsula spoločnosti SpaceX sa úspešne pripojila k ISS

Vesmírne divadlo: Jupiter a Saturn sa budú na nočnej oblohe naháňať - diskusné fórum čitateľov