Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Veda

29. októbra 2018

VESMÍRNE PRVENSTVO: Sonda Parker Solar Probe sa priblížila k SlnkuNa ilustračnej snímke sonda Parker Solar Probe.Zdieľať
Na ilustračnej snímke sonda Parker Solar Probe. Foto: TASR/AP
 
Mys Canaveral 29. októbra (TASR) - Nová sonda Parker Solar Probe (Parkerova slnečná sonda) sa v pondelok dostala bližšie k Slnku než ktorékoľvek iné vesmírne zariadenia pred ňou. Informoval o tom americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).


Sonda odštartovala z kozmodrómu na Myse Canaveral v americkom štáte Florida v auguste a jej cieľom je nasledujúcich takmer sedem rokov z doposiaľ nevídanej blízkosti skúmať slnečnú atmosféru.

Sonda Parker Solar Probe už v pondelok prekonala rekord vzdialenosti 43 miliónov kilometrov od Slnka, ktorý dosiahla sonda Helios-2 v roku 1976.
 
Sonda však pôjde k Slnku ešte bližšie, až kým nepreletí cez jeho korónu alebo vonkajšiu atmosféru. V nasledujúcom týždni sa dostane do vzdialenosti 24 miliónov kilometrov od slnečného povrchu.

Sonda Parker Solar Probe podnikne v nasledujúcich siedmich rokoch 24 náletov k Slnku, najbližšie sa k jeho povrchu dostane na vzdialenosť 6,12 milióna kilometrov.

Až 11,3 centimetra hrubý tepelný štít tejto sondy, vyrobený z uhlíkových kompozitov, bude vystavený teplotám vyšším ako 1300 stupňov Celzia, pričom odolať by mal teplote vyššej ako 1600 stupňov. Sonda sa bude pohybovať rýchlosťou 190 kilometrov za sekundu.

Úlohou sondy je získať nové poznatky o slnečnej atmosfére (koróne) a preskúmať mechanizmy slnečného vetra.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Skupina IMT Smile vydala album Budeme to stále my, vznikal na štyroch miestach
<< predchádzajúci článok
Sto rokov od vzniku ČSR pripomína lipa na Námestí slobody v Prievidzi

VESMÍRNE PRVENSTVO: Sonda Parker Solar Probe sa priblížila k Slnku - diskusné fórum čitateľov