18. decembra 2011

Víťazom majstrovstiev sveta futbalových klubov pod hlavičkou FIFA sa podľa predpokladov stal španielsky a európsky šampión FC Barcelona. Zverenci Josepa Guardiolu si v nedeľňajšom finále poradili s ...

barcelona JOKOHAMA 18. decembra (WEBNOVINY) - Víťazom majstrovstiev sveta futbalových klubov pod hlavičkou FIFA sa podľa predpokladov stal španielsky a európsky šampión FC Barcelona. Zverenci Josepa Guardiolu si v nedeľňajšom finále poradili s brazílskym Santosom jednoznačne 4:0. Dva góly Kataláncov zaznamenal Messi, ku ktorému sa pridali Xavi a Iniesta.

Pre trénera „Barcy“ Josepa Guardiolu, najúspešnejšieho kouča v histórii klubu, ide o trinástu trofej od sadnutia si na lavičku Kataláncov v roku 2008. Európske mužstvá zároveň natiahli svoju dominanciu už na päť rokov. Barcelončania sa v tomto období tešili dvakrát, predtým v roku 2009. Okrem nich triumfovali na šampionáte aj oba milánske veľkokluby - AC i Inter a Manchester United.

Majstrovstvá sveta futbalových klubov - finále - výsledok:
FC Santos (Braz.) - FC Barcelona (Šp.) 0:4 (0:3)
Góly: 17. a 82. Messi, 24. Xavi Hernández, 45. Fábregas, rozhodoval: Irmatov (Uzb.)

Santos: Rafael - Danilo (31. Elano), Dracena, Rodrigo, Durval - Henrique, Arouca - Leo, Ganso (83. Ibson), Neymar - Borges (79. Alan Kardec)
Barcelona: V. Valdés - D. Alves, Piqué (56. Mascherano), Puyol (85. Fontás), Abidal - Iniesta, S. Busquets, Xavi Hernández - Fábregas, Messi, Thiago Alcantara (79. Pedro Rodríguez)

I. polčas
Už od úvodných minút bolo zrejmé, že ani jedno mužstvo nevybehlo na trávnik s defenzívnou taktikou. Prvé vzrušenie divákov nastalo v 8. min, keď po narážačke s Messim padol v pokutovom území Santostu Thiago, ale pokutový kop z toho nebol. Rovnaká situácia sa zopakovala o dve minúty neskôr pri kombinácii Iniestu a Fábregasa. V 13. min natiahol brankára brazílskeho tímu Rafaela strelou zo strednej vzdialenosti Messi, ten vyrazil loptu na kopačku Thiaga, ktorý však takmer až trestuhodne neskóroval.

O minútu neskôr sa do prvej vážnejšej príležitosti dostali hráči v bielom, keď tesne pred veľkým vápnom fauloval Piqué, ale zo štandardnej situácie napokon „nezapršalo“. V 17. min potvrdil svoju genialitu najlepší hráč sveta Lionel Messi, ktorý po akcii s Fábregasom a Xavim zoči-voči vybiehajúcemu Rafaelovi zvolil lob a lopte v sieti ekvilibristicky nezabránil ani vracajúci sa hráč Santosu - 1:0. V 24. min zvýšil náskok favorita Xavi strelou zvnútra šestnástky.

V 29. min vysunul Fábregasa autor druhého gólu, bývalého kapitána FC Arsenal „obrala“ o radosť žrď. V 45. min vyvinuli Španieli enormný tlak v šestnástke Santosu, otázkou bolo viac-menej len to, kto sa zapíše do listiny strelcov, napokon sa to podarilo Fábregasovi.

II. polčas
Po zmene strán predložil loptu do výhodnej pozície Fábregasovi Messi, ale Rafael končekmi prstov vyrazil na roh. Z protiútoku z piatich metrov, no zároveň z mimoriadne náročnej pozície, neznížil hlavou Neymar. V 55. min sa z výhodnej pozície sám vytlačil Borges a Valdés nemal problém zlikvidovať jeho pokus.

O ďalšie dve minúty neskôr sa nepresadil ani Neymar. Napriek tomu, že diváci v druhej štyridsaťpäťminútovke dlho čakali na gól, sledovali aj naďalej obojstranne ofenzívny futbal s prevahou Barcelončanov. V 80. minúte zachránila aktuálnych šampiónov Pohára osloboditeľov opäť žrď, do ktorej namieril Daniel Alves. V 82. min Brazílčan posunul Messimu, ktorý si vychutnal Rafaela a upravil na konečných 4:0. Keďže Santos neskóroval, víťazný zásah, rovnako pred dvoma rokmi, pripadol Argentínčanovi Messimu.