Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

21. decembra 2011

Video: Václav Havel prišiel poslednýkrát na hradPozostatky československého prezidenta Václava Havla odprevádzalo v Prahe vyše desaťtisíc ľudí.Zdieľať
vaclav havel BRATISLAVA 21. decembra - Smútočný sprievod za rakvou prvého československého prezidenta Václava Havla sa začal pár minút po ôsmej hodine a mieril na Pražský hrad.


Na čele sprievodu, za automobilom, ktorý prevážal prezidentové pozostatky, išla Havlova manželka Dagmar, jej dcéra Nina, brat zosnulého prezidenta Ivan Havel, rodina a priatelia. Nasledovalo niekoľko tisíc ľudí, ktorí vyrazili z centra Pražskej križovatky.

Sprievod prešiel Karlovym mostom, zabočil ku kasárňam na Hradčanoch, kde pozostatky Václava Havla preložili na vojenskú lafetu. Tá istá lafeta prevážala aj zosnulého Tomáša Garrigua Masaryka. Lafetu ťahalo šesť koní. Cesta ku kasárňam trvala jednu hodinu, počas pochodu sa pohrebné auto začalo pokrývať ružami.Bývalého prezidenta odprevádzalo viac ako desaťtisíc ľudí, medzi nimi je aj český minister obrany Alexandr Vondra, hudebník Michael Kocáb, architekt Bořek Šípek či exministr Jan Ruml. K smútočnému sprievodu vyzvala verejnosť aj vdova po exprezidentovi Dagmar Havlová.

Na nádvorí Pražského hradu začali smútiaci spontánne tlieskať a štrngať kľúčmi po tom, ako lafeta s pozostatkami Havla zastala. Vojaci rakvu zahalenú vlajkou a vecami následne preniesli do Vladislavskej sály hradu, kde sa k slovu dostal český prezident Václav Klaus. Ten Václava Havla označil za statočného človeka, ktorý sa nebál priniesť osobné obete za svoje pevné názory, citoval český server idnes.cz.

Ľudia sa pomaly z hradného nádvoria začali rozchádzať.

Rakva s bývalým prezidentom Havlom bude vystavená na Pražskom hrade do štvrtka. Posledná rozlúčka so zosnulým exprezidentom sa bude konať na poludnie v piatok 23. decembra v pražskom chráme svätého Víta. Zúčastnia sa na nej vysokí predstavitelia z Českej republiky i zahraničia. Omšu bude celebrovať pražský arcibiskup Dominik Duka. Po piatkovej smútočnej ceremónii si pozostatky Václava Havla prevezme rodina, ktorá sa s ním rozlúči na súkromnom obrade v krematóriu. Václav Havel zomrel v nedeľu v spánku na svojej chalupe na Hrádečku na Trutnovsku. Mal 75 rokov.

Klaus smúti za Václavom Havlom

Český prezident Václav Klaus počas smútočného prejavu vo Vladislavskej sále Pražského hradu vyslovil v stredu želanie, aby éra spojená so zosnulým exprezidentom Václavom Havlom pokračovala a aby aj ľudia pokračovali v jeho odkaze. Konštatoval, že s Havlovým menom zostane navždy spojená Nežná revolúcia ako aj éra nastolenia slobody a demokracie.
Václav Klaus sa podpisuje do kondolenčnej knihy.Foto: SITA/AP


"Zišli sme sa na tomto historickom mieste, aby sme sa poklonili pamiatke Václava Havla, ktorý nás v nedeľu 18. decembra po dlhej a ťažkej chorobe, napriek tomu však úplne nečakane, opustil," povedal Klaus.

Dodal, že Vladislavská sála je to najlepšie miesto na rozlúčku s prvým českým prezidentom, pretože na tomto mieste pred 22 rokmi Havla zvolili a inaugurovali za prezidenta.

"V posledných dňoch opakovane zaznel názor, že jeho úmrtím sa končí jedna kapitola našej krajiny. Prial by som si, aby to tak nebolo," zdôraznil Klaus. Boj o slobodu a demokraciu musí podľa neho pokračovať. Klaus je presvedčený, že Havel zohral veľmi významnú rolu pri demokratizácii krajiny ako aj pri jej začlenení do európskych štruktúr. Dodal, že až s odstupom času budeme mať možnosť zhodnotiť jeho prínos a odkaz. "Zišli sme sa, aby sme si pripomenuli život a dielo štátnika, ktorý bol natoľko svetovo uznávanou osobnosťou, že sa stal symbolom boja za demokraciu a ľudské práva," konštatoval Klaus s tým, že je len na nás, aby sme sa z príkladu Havla poučili a inšpirovali.


Groteska na úvod

Český minister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg sa hneď v prvý deň štátneho smútku za zosnulého exprezidenta Václava Havla pustil do jeho nástupcu a menovca Václava Klausa. Ten totiž bol Havlovým dlhoročným kritikom a fakt, že má teraz na starosti organizáciu Havlovho pohrebu pokladá Schwarzenberg za veľkú absurditu.
                                                                                                                  Foto: SITA/AP


Ako povedal v rozhovore pre stredajšie vydanie českého denníka Hospodárske noviny, Havel trpel, keď musel spolupracovať s Klausom, čo mu on sám veľmi dobre rozumie, keďže to zažil na vlastnej koži. Šéf českej diplomacie zároveň vyzval organizátorov piatkovej poslednej rozlúčky, aby nezabudli pozvať všetkých priateľov zosnulého.

"Patrí to k mnohým groteskným situáciám. Havel je majster absurdného divadla a práve toto je spojené s veľkými absurditami,“ hovorí v rozhovore pre HN Schwarzenberg na adresu Klausa ako šéfa organizačného výboru pohrebu posledného československého prezidenta.

"Pod Klausom dosť trpel, poznám to sám. Klaus má zvláštnu taktiku, že na začiatok rozhovoru sa snaží človeka ´sprdnúť´. Ale Havel mal vo zvyku prirodzenú zdvorilosť a bol proti tomu bezbranný,“ vraví kandidát na post českého prezidenta, ktorým Klaus bude do roku 2013.

Havel s Klausom sa už krátko po páde komunistického režimu v ČSSR dostávali do slovných potýčok o ďalšie smerovanie krajiny. Kým Havel bol proti rozpadu krajiny, Klaus nevidel inú možnosť ako vytvorenie dvoch samostatných republík. Napätie medzi nimi pokračovalo aj po roku 1993, kedy sa Klaus stal prvým českým premiérom a Havel prvým českým prezidentom.

Nepoľavilo ani po Havlovom odchode z politiky, keďže kritizoval viaceré rozhodnutia svojho nástupcu vrátane jeho odmietavého postoja k vojenskému zásahu v Líbyi či obštrukciám pri podpise Lisabonskej zmluvy.

Pohreb ako pre Masaryka


Česi chcú, aby sa samotný prevoz čo najviac podobal na rozlúčku s Tomášom G. Masarykom spred takmer 75 rokov. Havlovo telo by preto mali na hrad cez Karlov most previezť na delostreleckej lafete, ktorou prevážali aj zosnulého Masaryka. Lafetu budú ťahať kone.

Rakva s bývalým prezidentom Havlom bude vystavená na Pražskom hrade do štvrtka. Po piatkovej smútočnej ceremónii si pozostatky Václava Havla prevezme rodina, ktorá sa s ním rozlúči na súkromnom obrade v krematóriu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 V piatok bude na Slovensku štátny smútok (19. 12. 2011)
 Václav Havel zmenil celý národ, píšu české médiá (19. 12. 2011)
 Slováci si môžu uctiť pamiatku Václava Havla aj v Bratislave (19. 12. 2011)
 Európska únia si uctí Václava Havla minútou ticha (19. 12. 2011)
 Najslávnejšie výroky Václava Havla (18. 12. 2011)
 Václav Havel: Muž, ktorý zmenil svet (18. 12. 2011)
 Reakcie osobností na úmrtie Václava Havla (18. 12. 2011)
 Obrazom: Život Václava Havla (18. 12. 2011)
 Životopis Václava Havla (18. 12. 2011)
 Zomrel bývalý český prezident a dramatik Václav Havel (18. 12. 2011)nasledujúci článok >>
Nový ruský parlament bude mať v stredu premiéru
<< predchádzajúci článok
Tragickú nehodu v Žiline neprežila spolujazdkyňa

Video: Václav Havel prišiel poslednýkrát na hrad - diskusné fórum čitateľov