Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Hobby

07. novembra 2006

Viedeň má najmodernejšiu lezeckú halu v RakúskuChladné jesenné počasie znamená obvykle koniec sezóny pre lezcov v prírode. Neznamená to však, že priaznivci lezeckého športu musia ísť na nútenú dovolenku.Zdieľať
  Svedčí o tom aj príklad z rakúskej Viedne, kde je od konca októbra v skúšobnej prevádzke najmodernejšia a najväčšia lezecká hala v celom Rakúsku.

      Zariadenie ponúka najrôznejšie lezecké architektonické steny vo vysokom štandarde, s vybavením pre všetky kategórie lezcov od úplných začiatočníkov po profesionálov, od detí až po zdatných seniorov.
      Lezecký tréning rozvíja u športovcov zmyslové vnímanie, koordináciu i rovnováhu, pomáha odbúravať strach a okrem fyzickej zdatnosti vytvára aj dôveru medzi lezeckými partnermi. Začať s lezením možno prakticky v každom veku. Možno aj preto sa tento šport teší v ostatnom období čoraz väčšej obľube.
      Pre väčšinu začiatočníkov, najmä pre deti je lezenie po umelých stenách prvým kontaktom s lezeckým športom vôbec. Rodičia dajú z bezpečnostných dôvodov spravidla prednosť indoorovému lezeniu svojich ratolestí pod dohľadom školených inštruktorov pred lezením po prírodných skalách.
      Viedenská hala má k dispozícii 2200 metrov štvorcových lezeckých plôch, naraz v nej teda môže liezť 270 osôb. Plocha je rozdelená do niekoľkých krajiniek, takzvaných sekcií. Ďalších 400 metrov štvorcových je k dispozícii priaznivcom bouldrovania, čiže tréningu bez lana v nižších polohách, maximálne do štyroch metrov.
      Lezecká hala ponúka aj výcvikové a tréningové programy pre rôzne vekové i výkonnostné kategórie a poskytuje priestory i súťažnému lezeniu. Jednotlivé úseky haly sa dajú počas tréningov a pretekov oddeliť, bežná prevádzka tak môže pokračovať počas kurzov a pretekov nerušene ďalej.
      Vďaka spolupráci so školami sa lezecký šport stáva postupne súčasťou telesnej výchovy, mnohí mladí ľudia sa dostanú k lezeniu prostredníctvom školy. Už pri projektovaní novej haly mysleli prevádzkovatelia aj na terapeutické lezenie, o ktoré je stále väčší záujem. Terapeuti už nebudú odkázaní len na priestorové možnosti svojich ordinácií.
      Lezecká hala sa nachádza na viedenskej ulici Erzherzog-Karl-Strasse 108, otvorená je po celý rok denne od 10.00 do 23.00 h. Vstupné na jeden deň je 12 eur. Za päť eur si môžu návštevníci požičať kompletný výstroj.
      Bližšie informácie nájdu záujemcovia na internetovej stránke www.kletterhallewien.at.

(TASR)


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Poplatky za roaming sú v Európe podľa EK vysoké
<< predchádzajúci článok
Na Malokarpatskej vínnej ceste otvoria rekordný počet pivníc