Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

09. októbra 2023

Viedenský kostol prekryl vitráže pre spätosť ich autora s nacistamiVitráže navrhol v 60. rokoch 20. storočia maliar Rudolf Böttger (1887-1973), ktorý ako zarytý nacista prevzal po anšluse Rakúska vedúce funkcie v umení a kultúre.Zdieľať
Viedenský kostol prekryl vitráže pre spätosť ich autora s nacistami

V evanjelickom kostole sv. Pavla v treťom viedenskom obvode Landstrasse zakryli vitráže pre ich údajné antisemitské motívy a nacistickú minulosť autora. 


V nedeľu bolo 15 okien kostola prekrytých látkou s nápismi "viera", "láska" a "nádej"." Podľa evanjelickej farárky Elke Petriovej ide o dočasný krok a v najbližších rokoch ich nahradia nové okná.

Vitráže navrhol v 60. rokoch 20. storočia maliar Rudolf Böttger (1887-1973), ktorý ako zarytý nacista prevzal po anšluse Rakúska vedúce funkcie v umení a kultúre.

Podľa Petriovej medzi problematické biblické portréty na oknách patrí dievča s blonďavými vrkočmi, ktoré vyzerá ako členka Hitlerjugend - nacistickej polovojenskej mládežníckej organizácie a "árijsky pôsobiaci" Ježiš Kristus. Okrem toho sú židia zobrazení stereotypne hanlivým spôsobom. "Toto už nechceme," vyhlásila Petriová.

Od roku 2003 je v kostole tabuľa vysvetľujúca pôvod kontroverzných vitráží. O ich zakrytí a výmene sa rozhodlo až teraz, keďže niektorí farníci nechceli žiadnu zmenu, vysvetľuje Petriová.

Böttgerove okná nezmiznú úplne a ich časti sa prepracujú na "pamätník" v kostole. "Naozaj ich nechceme vymazať," povedala pre DPA farárka.

Böttger sa po druhej svetovej vojne odsťahoval do Bavorska. Podľa jeho životopisca Floriana Junga medzi jeho diela patria nástenné maľby na obytných a cirkevných budovách, ako aj v školách.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Woom bicykle: Všetko, čo potrebujete vedieť
<< predchádzajúci článok
Rozhovor: DANIEL LANDA - Veľký rozhovor o hudbe, živote a plánovanom koncerte