01. februára 2009

Villanueva opäť výborným náhradníkom Redda

Súboj dvoch All-Star rozohrávačov mali možnosť vidieť v sobotu v zámorskej NBA diváci v San Antoniu, kde sa proti sebe postavili domáci Tony Parker a Chris Pual z New Orleans. V dueli síce dominoval ...

NEW YORK 1. februára (WEBNOVINY) - Súboj dvoch All-Star rozohrávačov mali možnosť vidieť v sobotu v zámorskej NBA diváci v San Antoniu, kde sa proti sebe postavili domáci Tony Parker a Chris Pual z New Orleans. V dueli síce dominoval hosťujúci Paul, ktorý v All-Star zápase 15. februára vo Phoenixe nastúpi v základnej zostave výberu Západu, no jeho sezónne maximum na úrovni 38 bodov na víťazstvo Hornets nestačilo. Výkon Spurs bol totiž konzistentnejší, okrem 25 bodov náhradníka v zápase hviezd Tonyho Parkera prekonali 20-bodovú hranicu aj Manu Ginobili a Michael Finley a domáci sa mohli tešiť z 13-bodového víťazstva. „Tony a Chris dnes hrali vynikajúco. Zjavne sa pretekali, kto bude hrať lepšie. Predviedli doslova čertovsky dobré výkony,“ zhodnotil hru rozohrávačov tréner Spurs Gregg Popovich. San Antonio teraz čaká predlhá séria zápasov na ihriskách súperov, ich domáci stánok AT&T Center bude totiž tradične hostiť rodeo a basketbalisti sa tak do neho dostanú najbližšie až 24. februára po ôsmich zápasoch na oboch koncoch Severnej Ameriky.

Veľkú zodpovednosť po nepríjemnom zranení Michaela Redda položil tréner Scott Skiles na plecia Charlieho Villanuevu, krídelník Milwaukee sa s ponúknutou šancou vyrovnal naozaj bravúrne a stal sa výraznou oporou tímu z Wisconsinu. V štyroch zápasoch bez Redda nastrieľal v priemere 24 bodov a v posledných troch strávil na ihrisku pre neho nezvyčajných viac ako 40 minút. Bucks v sobotu privítali Atlantu a 24-ročný rodák z New Yorku nastrieľal súperovi 27 bodov, ku ktorým pridal sedem doskokov a sezónne maximum šesť asistencií. „Bol to skvelý zápas z mojej strany. Vo včerajšom som odohral veľa minút, dnes som v tom chcel pokračovať. Musím jednoducho vydržať v nastolenom tempe,“ povedal Villanueva, pričom narážal na piatkový víťazný duel s Torontom, v ktorom za 41 minút strelil 26 bodov a doskočil 13 lôpt. Bucks tak bez Redda v zostave aj zásluhou jeho náhradníka vyrovnali bilanciu na 2 víťazstvá a 2 prehry.
Déjá vu ako zo zlého sna zažil Andrew Bynum. Hneď v úvodnej štvrtine si totiž vyvrtol pravé koleno, čo všetkým zainteresovaným pripomenulo jeho zranenie počas dobre rozbehnutej sezóny minulý rok, ktoré vtedy prišlo v podobnom období. Nešťastnú situáciu neúmyselne zapríčinil Kobe Bryant, ktorý po prieniku pod kôš stratil rovnováhu a po dopade na zem narazil spredu do opornej nohy 21-ročného pivota. Röntgenové vyšetrenia nepreukázali žiadne vážnejšie poškodenie, ďalšia návšteva lekára čaká Bynuma v nedeľu v New Yorku. „Veľké sklamanie. Tá situácia zobrala celému mužstvu vietor z plachiet, preto sme hrali v prvom polčase tak nevýrazne. Teraz musíme byť optimistickí, nič iné nám nezostáva,“ povzdychol si po skončení duelu kouč Lakers Phil Jackson. Memphis sa držal na dostrel lídra Západnej konferencie až do tretej časti hry, potom však motor kalifornského tímu začal pracovať na obvyklé obrátky a mužstvo vedené Kobem Bryantom a Pauom Gasolom napokon zvíťazilo 115:98. Grizzlies nevyhrali už 12. duel v rade, Lakers naopak z posledných siedmich vystúpení zaváhali iba raz.
Miami prehralo s Dallasom už deviaty zápas v rade v základnej časti súťaže v súboji, ktorý bol pripomienkou finále NBA z roku 2006, keď dominovali naopak Heat. „Mavs“ zaskočili svojho súpera perfektnou streľbou, keď si 60 percentami premenených pokusov utvorili sezónny rekord. Najlepší v tomto smere bol pritom Dirk Nowitzki, ktorý premenil 12 zo 14 striel a zaznamenal 30 bodov rovnako ako domáci Dwyane Wade.
Podobnú streleckú efektivitu predviedli aj TrailBlazers, ktorých percentuálna úspešnosť na úrovni 56 percent znamenala vysoké víťazstvo nad Utahom v pomere 122:108, keď najväčším ťahúňom mužstva bol tradične Brandon Roy s 30 bodmi na konte. „Dokázali sme hrať fyzickú hru proti tímu, ktorý nám podobným prístupom k hre robil problémy v predchádzajúcich súbojoch. Zároveň sme boli efektívni, ako sa len dalo,“ podotkol tréner Portlandu Nate McMillan.

Výsledky - sobota:
Indiana - New York 113:122
Najviac bodov: Ford 36, Granger 19, Dunleavy a S. Graham po 14 - A. Harrington 31, D. Lee 23 (17 doskokov), W. Chandler 16, štvrtiny: 28:29, 27:38, 32:32, 26:23, 15 067 divákov

Philadelphia - New Jersey 83:85
Najviac bodov: A. Miller 19, Iguodala 18, T. Young 11 - B. Lopez 24 (17 doskokov), D. Harris 17, Dooling a J. Hayes po 11, štvrtiny: 31:31, 27:19, 17:15, 8:20, 17 783 divákov

Miami - Dallas 96:111
Najviac bodov: Wade 30, Beasley 18 (10 doskokov), Chalmers 17 - Nowitzki 30, J. Terry 20, Josh Howard 15, štvrtiny: 15:24, 34:33, 21:28, 26:26, 19 600 divákov

Memphis - Los Angeles Lakers 98:115
Najviac bodov: Gay 23, Mayo 21, Conley a M. Gasol po 13 - Bryant 25, P. Gasol 24, Fisher 14, štvrtiny: 29:26, 32:29, 21:36, 16:24, 18 119 divákov

Washington - Los Angeles Clippers 106:94
Najviac bodov: Jamison 25 (12 doskokov), N. Young 22, McGee 18 - E. Gordon 25, B. Davis a Novak po 17, štvrtiny: 26:22, 32:25, 23:28, 25:19, 18 227 divákov

Milwaukee - Atlanta 110:107
Najviac bodov: Villanueva 27, Sessions a R. Jefferson po 20 - Bibby 24, J. Johnson 22, Josh Smith (11 doskokov) a Murray po 18, štvrtiny: 29:22, 24:26, 34:26, 23:33, 15 881 divákov

San Antonio - New Orleans 106:93
Najviac bodov: T. Parker 25, Ginobili 22, Finley 20 - Paul 38, David West 16 (10 doskokov), Devin Brown 10, štvrtiny: 28:22, 22:20, 30:29, 26:22, 18 797 divákov

Houston - Golden State 110:93
Najviac bodov: Artest 27, Jao 25 (11 doskokov), Brooks 22 - Maggette 17, S. Jackson 16, Jamal Crawford 14, štvrtiny: 25:20, 28:31, 28:24, 29:18, 16 702 divákov

Phoenix - Chicago 111:122
Najviac bodov: Barbosa 32, Grant Hill 19, S. O`Neal 18 - B. Gordon a D. Rose po 26, Deng 17 (10 doskokov), štvrtiny: 25:30, 34:32, 24:26, 28:34, 18 422 divákov

Portland - Utah 122:108
Najviac bodov: Roy 30, Batum 16, Aldridge a Przybilla (17 doskokov) po 14 - Deron Williams 35, Okur 18, R. Brewer 17, štvrtiny: 33:26, 19:21, 38:26, 32:35, 20 593 divákov