01. februára 2009

Humenné prvýkrát v histórii víťazom Slovenského pohára vo volejbale

Volejbalisti Chemesu Humenné sa stali víťazmi Slovenského pohára. V sobotňajšom finále v Spišskej Novej Vsi zdolali obhajcu prvenstva VKP Bratislava po dráme 3:2. Úradujúci slovenský ...

SPIŠSKÁ NOVÁ VES 1. februára (WEBNOVINY) - Volejbalisti Chemesu Humenné sa stali víťazmi Slovenského pohára. V sobotňajšom finále v Spišskej Novej Vsi zdolali obhajcu prvenstva VKP Bratislava po dráme 3:2. Úradujúci slovenský majster si vybojoval trofej prvýkrát v histórii, VKP nevyužil šancu na ôsmy triumf. Prvé dva sety finále patrili Humenčanom, Bratislavčania však dokázali vyrovnať na 2:2 a rozhodnúť musel tajbrejk.

VKP Bratislava - VK Chemes Humenné 2:3 (-21, -23, 25, 21, -14) - Humenné sa stalo víťazom SP

VKP: Szoke, Pělucha, Kriško, Brandis, Jankovič, Kardoš, libero Kišš (Nosek, Hollý, Spevár, Slezák, Vojkovič)
Humenné: Kríž, Pollák, Matta, Hriňák, Ondrušek, Jakubov, libero Vajda (Javorčík, Kašper, Gut)

V prvom sete bol stav vyrovnaný až do 9:9. Potom Humenné pri podaní Kríža získalo tri body po sebe a vypracovalo si náskok, ktorý už VKP nedokázalo zmazať. V druhom dejstve viedlo Humenné už 5:2, ale VKP dokázali pri podaní Ventrubu vyrovnať na 5:5. Bratislavčania zlepšili blok a prihrávku a na prvom technickom time-oute viedli 8:6 a následne 9:6. Náskok však VKP neudržalo a Humenné vyrovnalo na 10:10. Po Brandísovom bode z podania viedli Bratislavčania 13:11 a tréner Chemesu Richard Vlkolinský si zobral oddychový čas. Tímu to však nepomohlo, VKP totiž zvýšilo náskok až na 18:14 a zdalo sa, že druhý set získa. Humenné však výborným blokom získalo štyri body po sebe a otočilo na 20:19 vo svoj prospech. V dramatickej koncovke potom využilo hneď svoj prvý setbal. V treťom dejstve viedlo mužstvo z východu už 3:0 a potom 5:2, bratislavský tím však vyrovnal. Záver setu bol mimoriadne dramatický. Humenné malo mierne navrch, ale do brejku sa ani jeden tím nedostal. Za stavu 21:21 smečoval Jakubov do autu, aj keď reklamoval teč a miernu výhodu získalo VKP. Bratislavčania nakoniec využili tretí setbal, keď akciu zakončil Ventruba - 27:25. Do štvrtého dejstva vstúpili úspešnejšie Bratislavčania, keď viedli 6:3. VKP si náskok udržovalo, Humennému sa podarilo znížiť na rozdiel dvoch bodov (10:12), ale po sérii chýb Chemesu sa policajti dostali do pohodlného šesťbodového rozdielu, ktorý udržali a rozhodnúť musel tajbrejk. V ňom získali prvé tri body hráči VKP a zdalo sa, že využijú útlm Humenčanov, ktorí boli po dvoch prehratých setoch psychicky dole. Po chybe Ventrubu, ktorý smečoval do siete, však bolo vyrovnané. Dôležitý bod získal pre Humenné po úspešnom bloku Matta a jeho tím viedol 6:5. VKP dokázalo za stavu 12:14 odvrátiť dva mečbaly, ale zápas rozhodol esom humenský smečiar Jakubov.

Hlasy:
Ivan Husár (tréner VKP): "V úvode nám chýbal odvážny servis a útok. V tajbrejku sme prehrávali 7:12 a dbali sme na to, aby sme všetko urobili ako treba a vychádzalo nám to. V závere bolo jasné, že Jakubov bude útočiť po diagonále a bolo potrebné, aby sme tam boli dvaja. Ale prešiel a chýbalo pár centimetrov, aby sme ho zablokovali. Bol to však nádherný zápas, aj keď sme mohli prehrať aj 0:3."

Richard Vlkolinský (tréner Humenného): "V treťom sete sme vypadli z rytmu hry, ktorý sme mali. Dovtedy naša hra bola nátlaková, drzá, držali sme tempo hry a veľmi dobre sme bránili. Nebudem komentovať okolnosti, prečo sa nám rytmus rozbil. Každý má svoj podieľ viny. Hráči sa musia takýchto vecí vyvarovať, musia sa koncentrovať ďalej. Keby sa to nestalo, tak z toho nemusel byť päťsetový zápas. Som rád, že sme vyhrali, pretože VKP je silný tím. V závere som veril, že Jakubov dá eso a nesklamal ma. Pre divákov to bol skvelý zápas."