Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

05. decembra 2018

VLÁDA ODMIETLA GLOBÁLNY PAKT OSN O MIGRÁCIIUznesenie vlády členom ukladá zdržať sa konania, ktoré by mohlo vyvolať účinky smerujúce k viazanosti Slovenska globálnym paktom.Zdieľať
Na snímke predseda vlády SR Peter Pellegrini. Foto: TASR Milan Kapusta
 
Bratislava 5. decembra (TASR) - Vláda SR nesúhlasí s Globálnym paktom OSN o migrácii. Nikomu zároveň neschválila účasť na rokovaní v Marrákeši. Potvrdil to premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) po stredajšom rokovaní vlády. Pripomienky má Slovensko poslať diplomatickou poštou. Premiér verí, že toto nebolo posledné rokovanie vlády ministra zahraničia Miroslava Lajčáka (nominant Smeru-SD), ktorý pre situáciu okolo paktu podal demisiu.


"Najbližšie rokovanie vlády sa uskutoční až po Marrákeši, to znamená, že už nemáme kedy na rokovanie vlády predložiť návrh delegácie a účasti SR v Marrákeši. To znamená, že vláda neschválila nikomu účasť, krytie nákladov ani oficiálny mandát zúčastniť sa marrákešského samitu, a preto týmto naším rozhodnutím je vec vybavená," vyhlásil predseda vlády.

Pellegrini požiadal ministerstvo zahraničia, aby pripravilo diplomatickú poštu, aby už tento týždeň mohol podpísať stanovisko v liste. "Aby som napísal výhrady v zmysle uznesenia národnej rady, a budeme robiť všetko pre to, aby sa dostali do rúk tým, ktorí rokovanie organizujú," doplnil.

V uznesení vlády sa píše aj to, že sa majú vykonať príslušné opatrenia spojené so stiahnutím SR z procesu prijímania dokumentu na stretnutí vlád a vysokých predstaviteľov, ktoré sa má uskutočniť v Maroku 10. a 11. decembra. Členom vlády ukladá "zdržať sa konania, ktoré by mohlo vyvolať účinky smerujúce k viazanosti Slovenska globálnym paktom".Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák na rokovaní nebol. Jeho budúcnosť v kresle ministra závisí aj od postoja vlády. Prezident SR Andrej Kiska v stredu po vláde povie rozhodnutie o Lajčákovej demisii.

Podľa ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa (Most-Híd) bude daň, ktorú za túto situáciu zaplatíme, priveľká. Nevie povedať, či minister Lajčák vo funkcii zotrvá. Je však presvedčený, že Slovensko malo do Marrákeša ísť povedať svoje výhrady k paktu. "Nevidíme dôvod, prečo by sme tam nemali ísť. Ísť tam neznamená súhlasiť s paktom. Ak prídeme o pána Lajčáka, bude to, čo sa týka signálu o Slovensku, skôr negatívny signál," zdôraznil pre TASR Sólymos. Dodal, že rozhodla väčšina.

Rozhodnutie vlády sa opiera o uznesenie Národnej rady SR, ktoré schválila ústavná väčšina v parlamente. Rozhodnutie snemovne vzal kabinet na vedomie. V uznesení sa priamo nepíše, že Slovensko nesmie nikoho poslať na rokovanie o pakte do Marrákeša.

Uznesenie parlamentu okrem iného hovorí, že Globálny pakt OSN o migrácii nie je v súlade s aktuálnou bezpečnostnou a migračnou politikou Slovenskej republiky. Ďalej zdôrazňuje suverenitu Slovenska v otázke migračnej politiky.

Lajčák rozhodnutie podať demisiu oznámil vo štvrtok (29. 11.) večer v nadväznosti na prijatie parlamentného uznesenia z dielne SNS a Smeru-SD, podľa ktorého má vláda odmietnuť Globálny pakt OSN o migrácii a vykonať príslušné opatrenia spojené so stiahnutím SR z procesu prijímania dokumentu na stretnutí vlád a vysokých predstaviteľov v Maroku.

Šéf slovenskej diplomacie presadzoval účasť Slovenska na rokovaní v Marrákeši, tvrdil, že Slovensko tam má povedať svoj postoj k paktu. SNS je tvrdo proti, premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) vyhlásil, že Slovensko pakt odmieta a do Marrákeša nikto nepôjde.

Pellegrini tiež uviedol, že nesúhlasí s Lajčákovou demisiou a požiadal prezidenta Andreja Kisku, aby ju neprijal. Hlava štátu si myslí, že do Marrákeša by Slovensko ísť malo.
 

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Prezident rozhodne o demisii Lajčáka po zajtrajšom rokovaní vlády (4. 12. 2018)
 Video: PREMIÉR POŽIADAL PREZIDENTA, ABY NEPRIJAL LAJČÁKOVU DEMISIU (3. 12. 2018)
 VIDEO: PREMIÉR: Nesúhlasím s demisiou Miroslava Lajčáka (30. 11. 2018)
 M. LAJČÁK PODAL DEMISIU PREZIDENTOVI, INFORMOVAL O TOM PREMIÉRA (30. 11. 2018)
 Saková: Je potrebné riešiť príčiny migrácie, nielen jej dôsledky (29. 11. 2018)
 Sme rodina: Do Marrákeša by nemal ísť nik, Lajčák by mal podať demisiu (29. 11. 2018)
 R. FICO: JE NÁŠ STRATEGICKÝ ZÁUJEM, ABY M. LAJČÁK OSTAL MINISTROM (29. 11. 2018)
 BUGÁR: AK LAJČÁK ODÍDE Z VLÁDY,BUDE SPOCHYBNENÁ ZAHRANIČNÁ POLITIKA SR (29. 11. 2018)
 DANKO VYZÝVA NA REŠPEKTOVANIE ROZHODNUTIA NR V OTÁZKE PAKTU O MIGRÁCII (29. 11. 2018)
 Parlament žiada vládu, aby odmietla Globálny pakt OSN o migrácii (29. 11. 2018)nasledujúci článok >>
Firmy Exxon Mobil a Chevron plánujú po 25 rokoch odchod z Azerbajdžanu
<< predchádzajúci článok
Žiaci zo ZŠ na Laboreckej ulici v Humennom vyhrali defibrilátor

VLÁDA ODMIETLA GLOBÁLNY PAKT OSN O MIGRÁCII - diskusné fórum čitateľov