Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. mája 2012

Vladimir Putin: Muž, ktorý drží Rusko pevne v rukáchStaronovým prezidentom Ruskej federácie sa v pondelok oficiálne stal Vladimir Putin, ktorý sa na najvyšší post vracia po druhý raz. Agentúra SITA pri príležitosti jeho návratu na najvyšší ...Zdieľať
vladimir putin MOSKVA 7. mája (WEBNOVINY) - Staronovým prezidentom Ruskej federácie sa v pondelok oficiálne stal Vladimir Putin, ktorý sa na najvyšší post vracia po druhý raz.


Agentúra SITA pri príležitosti jeho návratu na najvyšší post prináša jeho profil.

Vladimir Vladimirovič Putin sa narodil v roku 1952 v niekdajšom Leningrade, dnešnom Petrohrade, druhom najväčšom meste 143-miliónovej krajiny. V roku 1975 na tamojšej univerzite úspešne ukončil štúdium medzinárodného práva a vstúpil do komunistickej strany, ktorej členom bol až do jej rozpustenia v roku 1991.


Zo školy do KGB

Hneď po ukončení štúdia vstupuje do sovietskej tajnej služby KGB. Krátko po páde zväzu však z aktívnej štátnej služby vystupuje a stáva blízkym spolupracovníkom novozvoleného petrohradského primátora Anatolija Sobčaka, jeho bývalého učiteľa na univerzite.

Tam sa stretáva aj so svojim politickým spojencom a neskorším prezidentom Dmitrijom Medvedevom, taktiež rodákom z Petrohradu.

V roku 1997 sa Putin vracia do Moskvy, kde ho Jeľcin postupne menuje za zástupcu šéfa svojej kancelárie a neskôr aj za šéfa Federálnej bezpečnostnej služby (FSB), nástupkyne KGB. V auguste 1999 sa stáva vicepremiérom, krátko na to ho Jeľcin menuje za dočasného premiéra.

Putin sa po nečakanej rezignácii Jeľcina v posledný deň roku 1999 stáva dočasným prezidentom Ruska, po víťazstve hneď v prvom kole marcových prezidentských volieb aj oficiálnym.

Od začiatku sa snaží tvrdou rukou nastoliť v krajine poriadok, ktorý podľa neho počas prezidentovania jeho predchodcu chýbal. Putin si získava sympatie ruských osobností kultúrneho a spoločenské života vrátane spisovateľa Alexandra Solženicyna a vo voľbách roku 2004 s prehľadom obhajuje najvyšší post.
Beslan a konflikty s Bushom

Jeho osemročné prezidentovanie bolo okrem iného poznačené napätými vzťahmi s jeho vtedajším americkým náprotivkom Georgeom W. Bushom či prerušením diplomatických kontaktov s Veľkou Britániou.

Na domácej scéne však žne úspechy. Rusko za jeho vlády zaznamenalo ekonomický rozkvet v podobe výrazného zvýšenia hospodárskeho rastu a poklesu miery chudoby.

Podarilo sa taktiež stabilizovať situáciu v nepokojnom Čečensku, v putách skončili oligarchovia Michail Chodorkovský a Platon Lebedev.

Putin ako prezident čelil aj viacerým tragédiám ako napríklad havária jadrovej ponorky Kursk (2000), rukojemnícke drámy v moskovskom divadle Dubrovka (2002) a v škole v Beslane (2004).

Jeho prezidentské pôsobenie bolo spojené aj s tvrdou kritikou zo strany Západu a to za potláčanie slobody prejavu v médiách, ktoré mala stelesňovať vražda prominentnej novinárky Anny Politkovskej zaoberajúcej sa konaním ruskej armády v Čečensku.

Výčitky sa objavili aj za samotné zvládnutie operácií proti čečenským extrémistom v rámci spomínaných rukojemníckych drám.
Duo Putin - Medvedev

Keďže Putinovi ruská ústava v roku 2008 neumožňovala uchádzať sa o tretie funkčné obdobie za sebou, na najvyšší post navrhol Medvedeva, neskoršieho víťaza volieb, ktorý ho následne vymenoval za nového premiéra ako lídra najsilnejšej parlamentnej strany Jednotné Rusko.

Medvedev neskôr do parlamentu predložil návrh na zmenu ústavy, ktorá de facto umožnila Putinovi sa opätovne uchádzať o prezidentské kreslo, zotrvať v ňom šesť rokov a následne kandidovať opäť. Do boja oň ho v septembri 2011 navrhol sám Medvedev.

Priebeh a výsledky decembrových parlamentných volieb však do ulíc Moskvy vyhnali desiatky tisíc Rusov, ktorí svoju nespokojnosť spojili s Putinovou osobou a žiadali ho o stiahnutie prezidentskej kandidatúry.

Vladimir Putin, ktorý sa po Stalinovi môže stať najdlhšie vládnucim štátnikom v Rusku, je ženatý a má dve deti. Na verejnosti si pestuje imidž tvrdého a odvážneho muža, ktorý ochraňuje tradičné ruské hodnoty a bojuje proti zhubnému vplyvu západnej kultúry.

Známy je aj svojou veľkou láskou k psom, pozitívnym vzťahom k športu. Putin, ktorý je držiteľom čierneho pásu v džude, hovorí plynule po anglicky aj nemecky. Je držiteľom viacerých ocenení, pričom americký časopis Time ho v roku 2007 označil za Osobnosť roka.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ministerstvo zdravotníctvo hľadá nových šéfov nemocníc
<< predchádzajúci článok
Nezamestnaní dostávali vlani od štatu priemerne 323 eur

Vladimir Putin: Muž, ktorý drží Rusko pevne v rukách - diskusné fórum čitateľov