26. septembra 2005

Vo finále Gréci a Nemci

Finále 34. ME v basketbale mužov obstarajú hráči Grécka a Nemecka. Oba úspešné tímy vyhrali svoje semifinálové duely po dramatickom priebehu o jediný bod.

Gréci zdolali Francúzov 67:66 zásluhou úspešného trojkového pokusu Diamantidisa tri sekundy pred koncom. Francúzi pritom ešte minútu pred koncom vyhrávali o sedem bodov. Gréci tak majú šancu získať druhý európsky titul. Z toho prvého sa tešili v domácom prostredí v roku 1987.
Nemci zvíťazili nad Španielmi 74:73 a budú rovnako bojovať o svoj druhý titul, keď ten prvý získali v roku 1993. V záverečnej štvrtine otočili nepriaznivý vývoj a päť minút pred koncom viedli o deväť bodov. V záverečnej trojminútovke však Španieli zlepšili streľbu
a 14 sekúnd pred sirénou sa zásluhou svojho najlepšieho strelca Navarra ujali vedenia 73:72. Potom však zaúradoval zrejme najlepší hráč šampionátu Nowitzki. Odclonil si brániaceho Garbajosu a presným dvojkovým pokusom 3,9 s pred koncom priklonil víťazstvo na nemeckú stranu.

Semifinále: Grécko - Francúzsko 67:66 (29:30),  Nemecko - Španielsko 74:73 (34:35). O 7. miesto: Rusko - Chorvátsko 74:92 (41:42). Skupina o 5. - 8. miesto: Slovinsko - Chorvátsko 89:80 (40:43).