Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

22. marca 2019

Voda z prameňa v obci Vysoká pomáha vraj pri problémoch s očamiNa snímke prameň v obci Vysoká v okrese Sabinov, z ktorého voda má liečivé účinky. Vysoká 22. marca 2019.Zdieľať
Na snímke prameň v obci Vysoká v okrese Sabinov, z ktorého voda má liečivé účinky. Vysoká 22. marca 2019. Foto: TASR – Maroš Černý
 
Vysoká 22. marca (TASR) – K prameňu na začiatku obce Vysoká v Sabinovskom okrese prichádzajú miestni i ľudia zo širokého okolia viac ako sto rokov. Podľa starostky Lucie Hurajtovej kaplnka neďaleko prameňa bola postavená podľa povesti, ktorú dodnes spomínajú ľudia z obce.


"Pri cintoríne bývala stará dievka, volali ju Petrová Hana. Bola veľmi chorľavá, ale aj veľmi zbožná. Každý deň k nej chodil duch farára a v jednu noc ju zobral na toto miesto. Vytýčil body, kde by mala kaplnka stáť, a povedal, aby blízky prameň, ktorý je tuná, sa každoročne svätil," uviedla pre TASR Hurajtová.

Voda z prameňa je takmer vždy čistá, aj keď ostatné pramene sú kalné a má stálu teplotu asi tri stupne Celzia. Voda pomáha pri všetkých neduhoch. Podľa starostky zvlášť pri problémoch s očami.

Kaplnka z druhej polovice 19. storočia sa v miestnom nárečí nazýva 'kapľička'. Je murovaná z kameňa, omietnutá, jednopriestorová na obdĺžnikovom pôdoryse s polkruhovým uzáverom presbytéria. Nad štítovou fasádou je nadstavená malá drevená veža so zvonom.

"Je zasvätená menu Panny Márie. Tento prameň sa každoročne vysväcuje v septembri. Chodievajú sem ľudia, pretože veria, že tento prameň je liečivý, lieči rôzne neduhy a hlavne choroby očí. Stretávajú sa tu ľudia viacmenej iba na tento sviatok. Niekedy sem chodia starší ľudia modliť sa ruženec a takto ho navštevujú," vysvetlila Hurajtová.

Každoročne v septembri sa pri kaplnke a prameni koná odpustová slávnosť pri príležitosti Mena Panny Márie. V sobotu i v nedeľu sa tam pomodliť prichádzajú miestni i ľudia z okolitých dedín. "V nedeľu sa tu koná svätá omša. Uctievame si tak Pannu Máriu. Pred svätou omšou sa svätí prameň, z ktorého si ľudia naberajú vodu. Je to už viac ako storočná tradícia," priblížil miestny rímskokatolícky kňaz Miroslav Martoňák.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 SLOVENČINA: Aj stojí pred slovom, tiež patrí zaň (21. 3. 2019)
 SLOVENČINA: Je zdieľanie izieb či postelí ešte stále zakázané? (19. 3. 2019)
 SLOVENČINA: Parazituje príslovka stále pri stupňovaní stále častejšie? (14. 3. 2019)
 Prečo Východoslovák stále používa príslovku stále nesprávne? (12. 3. 2019)
 SLOVENČINA: Nie je rola ako roľa (7. 3. 2019)
 SLOVENČINA: Je vhodné používať časticu snáď? (5. 3. 2019)
 SLOVENČINA: Facebook či facebook? (28. 2. 2019)
 SLOVENČINA: Ako je to s tým jednaním? (26. 2. 2019)
 SLOVENČINA: Buď s čiarkou, alebo bez čiarky? (21. 2. 2019)
 SLOVENČINA: Kandidovať za či na prezidenta? (19. 2. 2019)nasledujúci článok >>
„Singles“ sa nových zážitkov neboja, v kurze je sólo cestovanie
<< predchádzajúci článok
Lina Mayer vydá v apríli debutový album

Voda z prameňa v obci Vysoká pomáha vraj pri problémoch s očami - diskusné fórum čitateľov