Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. septembra 2021

Vojnová loď Turecka varovala grécke plavidlo pred vstupom do jej teritoriálnych vôdTurecká vojnová loď v stredu vyslala varovanie smerom ku gréckemu výskumnému plavidlu, aby mu zabránilo vplávať do územia, ktoré Ankara považuje za svoje teritoriálne vody. ...Zdieľať
ships_invasive_species 109098e8dec748439ae21897b27bbc24 676x451 22.9.2021 (Webnoviny.sk) - Turecká vojnová loď v stredu vyslala varovanie smerom ku gréckemu výskumnému plavidlu, aby mu zabránilo vplávať do územia, ktoré Ankara považuje za svoje teritoriálne vody.


Udialo sa tak približne rok po tom, čo napätie medzi oboma štátmi vo východnom Stredomorí takmer prerástlo do otvoreného konfliktu.

Upozornenie lode


Ako uviedlo turecké ministerstvo obrany, fregata Oruc Reis musela pomocou vysielačiek upozorniť prieskumnú loď Nautical Geo pri pokuse vstúpiť do tureckých teritoriálnych vôd. Nenastal však žiadny fyzický zásah zo strany tureckého plavidla.

Ministerstvo odsúdilo grécku „nezákonnú, provokatívnu a expanzívnu iniciatívu“ pod rúškom vedeckého výskumu a uviedlo, že Turecko je „odhodlané chrániť a brániť svoje práva a záujmy“.

Ankara neuviedla presný čas incidentu, no podľa námorných monitorovacích systémov loď Nautical Geo v stredu zakotvila v Irakliu na gréckom ostrove Kréta. Plavidlo v uplynulých dňoch operovalo aj pri východnom pobreží spomenutej Kréty, ktoré Turecko považuje za svoje vody.

Spory o ťažbu


Grécko a Turecko sa v spomenutej oblasti východného Stredomoria sporia o práva na ťažbu nerastného bohatstva, keďže sa nevedia zhodnúť na priemyselnej a hospodárskej hranici.

Kľúčovou otázkou v spore medzi Gréckom a Tureckom je to, či by sa pri určovaní hranice mali brať do úvahy ostrovy. Grécko má tisíce ostrovov a ostrovčekov, z ktorých je obývaných približne dvesto.

Turecko obviňuje Grécko, že sa snaží ukoristiť výhodnejšie postavenie v prípade nálezísk na jeho úkor. Ankara tvrdí, že hranica by sa mala nachádzať medzi gréckou a tureckou pevninou a nemali by sa brať do úvahy grécke ostrovy.


Zdroj: Webnoviny.sk - Vojnová loď Turecka varovala grécke plavidlo pred vstupom do jej teritoriálnych vôd © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
EÚ chce vyriešiť všetky otvorené otázky súvisiace so severoírskym protokolom
<< predchádzajúci článok
V Rusku sa v prírodnej rezervácii zrútilo lietadlo, na palube bolo šesť ľudí

Vojnová loď Turecka varovala grécke plavidlo pred vstupom do jej teritoriálnych vôd - diskusné fórum čitateľov