Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. mája 2021

Výbor OSN znepokojuje policajné násilie v Belgicku, žiada o riadne vyšetrenie smrti Chovanca a inýchVýbor OSN na odstránenie rasovej diskriminácie (CERD) vyjadril v pondelok obavy v súvislosti s rasovo motivovaným policajným ...Zdieľať
belgium_dentention_43703 4a7376e51d0e493185e02e4dffae1d4a 676x406 3.5.2021 (Webnoviny.sk) - Výbor OSN na odstránenie rasovej diskriminácie (CERD) vyjadril v pondelok obavy v súvislosti s rasovo motivovaným policajným násilím v Belgicku.


Krajinu zároveň požiadal, aby umožnila riadne vyšetrenie incidentov. CERD, ktorý tvorí 18 nezávislých expertov, tiež vyzval na väčšiu etnickú diverzitu belgických policajných zložiek.

Smrť Slováka na belgickom letisku


Vlani dočasne odstúpil z funkcie vysoko postavený policajný predstaviteľ, keď sa dostalo na verejnosť video brutálneho zaobchádzania policajtov so slovenským občanom na letisku v belgickom Charleroi. Jozefa Chovanca zatkli vo februári 2018 a neskôr zverejnené zábery ukázali, ako jedna policajtka nad telom muža hajlovala a ďalší mu 16 minút tlačil na hrudník, v dôsledku čoho nakoniec Chovanec zomrel.

Nedávno zas belgická prokuratúra spustila vyšetrovanie smrti 23-ročného černocha, ktorý bol v policajnej väzbe.

Znepokojivé správy o policajnom násilí


Výbor konštatoval, že expertov znepokojili „správy o náraste policajného násilia počas pandémie COVID-19 a nedávnych demonštrácií proti rasizmu, pretrvávajúcom rasovom profilovaní a nenávistných prejavoch".

Panel zároveň odporučil, aby belgické úrady začlenili do zákona „jasný zákaz rasového profilovania a zaviedli nezávislý systém riešenia sťažností súvisiacich s rasovým profilovaním".


Zdroj: Webnoviny.sk - Výbor OSN znepokojuje policajné násilie v Belgicku, žiada o riadne vyšetrenie smrti Chovanca a iných © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Trenčianski hasiči mali v apríli stovky výjazdov, ľuďom zachránili majetok za viac ako 752-tisíc eur
<< predchádzajúci článok
Česká vláda plánuje ďalšie uvoľňovanie a otváranie služieb, prehodnotí aj nosenie rúšok v exteriéri

Výbor OSN znepokojuje policajné násilie v Belgicku, žiada o riadne vyšetrenie smrti Chovanca a iných - diskusné fórum čitateľov