12. mája 2014

Vyhrať 4 zápasy je utópia: Hráme už len o záchranu, priznal Vůjtek

Na snímke taktická porada slovenského tímu pred koncom stretnutia. Chrbtom tréner Vladimír Vůjtek, vľavo Dávid Skokan, Ladislav Nagy, Marek Hrivík a Miroslav Šatan v zápase Slovensko - Francúzsko (3:5) na MS 2014 v ľadovom hokeji v ...

Na snímke taktická porada slovenského tímu pred koncom stretnutia. Chrbtom tréner Vladimír Vůjtek, vľavo Dávid Skokan, Ladislav Nagy, Marek Hrivík a Miroslav Šatan v zápase Slovensko - Francúzsko (3:5) na MS 2014 v ľadovom hokeji v A-skupine v Arene Čižovka v Minsku v pondelok 12. mája 2014 Foto: TASR/ Pavel Neubauer

Minsk 12. mája (TASR) - Pondelkový, z hľadiska postupových ambícií kľúčový zápas na MS slovenská hokejová reprezentácia absolútne nezvládla.

Po slabom výkone a katastrofálnej tretej tretine prehrala s Francúzskom 3:5, čo jej dáva už iba malú nádej na účasť vo štvrťfinále. Tréner Vladimír Vůjtek po stretnutí priznal, že po tomto výsledku bude už cieľom tímu iba vyhnúť sa zostupu do nižšej kategórie. "Už by som nehovoril o štvrťfinále, ale o boji o záchranu," vyhlásil český kouč.

Apetít Šatana a Nagya

Hokej prináša nečakané momenty, ale vždy má svoju logiku. Pravdou je, že Slováci si proti Francúzom koledovali o trest už v druhej tretine, hoci ju vyhrali 2:1 a viedli po nej o dva góly. Len strelecký apetít Ladislava Nagya, majstrovstvo kapitána Miroslava Šatana a zákroky Jána Laca držali mužstvo v hre, ináč to bol biedny, nedisciplinovaný výkon bez myšlienky pri zakladaní ofenzívnych akcií a plný defenzívnych chýb. Naň doplatili v záverečnej časti, keď súper tromi presilovkovými gólmi otočil skóre a zaslúžene zvíťazil.

"Ťažko sa takýto zápas hodnotí," komentoval prehru tréner Vůjtek. "Hrali sme zle už v druhej tretine, po korigujúcom góle Francúzov na 2:1 sa naša hra úplne zrútila. Dostali sme sa pod tlak, no Ján Laco nás vtedy ešte podržal svojimi zákrokmi. Následne dala prvá formácia z presilovky pekný gól a do tretieho dejstva sme išli za nádejného stavu 3:1. Počas prestávky sme sa snažili hráčov ukľudniť, mysleli sme si, že zápas dotiahneme do víťazného konca. Deväť minút to skutočne tak aj vyzeralo, ale potom prišli dva fauly po sebe a Francúzi využili presilovku 5 na 3 a následne aj 5 na 4. To už náš mladý tím psychicky nevydržal. Už nebol ďalej schopný súperovi odpovedať. Nepodarilo sa to ani skúsenejším hráčom v dvojitej početnej výhode."

Vylúčenia v nevhodnom čase

Slováci nazbierali dokopy sedem dvojminútových trestov, dvakrát sedel na lavici "hanby" obranca Martin Marinčin. Vylúčenia prišli navyše v najhoršom možnom čase. V tretej časti, keď sa lámal chlieb, dokonca putovali na trestnú v rýchlom slede Juraj Valach a Marek Ďaloga a súper mal početnú výhodu o dvoch hráčov, ktorú naplno využil. Podľa trénera fauly nesúviseli ani so psychikou hráčov, ani s absenciou fyzických síl. "Bolo to zapríčinené jedným momentom, keď Francúzi nastrelili puk do nášho obranného pásma. Náš bek bol najbližšie k puku, no začal sa obzerať okolo seba, kto za ním zo spoluhráčov pôjde, hoci je jeho primárnou povinnosťou tam čo najrýchlejšie vletieť a odohrať ho preč. Bol tak nútený urobiť 'háčik'. Druhé vylúčenie bolo taký faul-nefaul. Výsledkom bolo, že sme išli do troch a neubránili sme to," konštatoval Vůjtek.

Náskok sme opäť stratili

Jeho tím si v každom z troch duelov na šampionáte dokázal vytvoriť náskok, no ani v jednom prípade ho neudržal a prehral. Slováci nezvládajú najmä závery zápasov, skóre 0:8 z posledných tretín je veľavravné. "Je to zapríčinené neskúsenosťou našich mladých hráčov. V záverečnej tretine vždy spravíme také chyby, aké nerobíme v priebehu celého stretnutia. V súboji s Českom za stavu 2:1 neudržal Peter Čerešňák pred bránkou Jaromíra Jágra, s Kanadou zasa prišlo za stavu 1:1 zlé striedanie, keď sa Martin Marinčin po naskočení zo striedačky zle obrátil a nechal vystreliť hráča. Dnes zasa obranca nedokončil akciu a rezultoval z toho faul, ktorý sa ukázal byť kľúčovým."

Tvrdý boj o záchranu?

V zápase s Francúzskom sa všeobecne počítalo s trojbodovým ziskom. Nepríjemná prehra skomplikovala hráčom spod Tatier situáciu. Ich šance na postup do štvrťfinále sa začínajú posúvať do roviny teórie. "Už by som nehovoril o štvrťfinále, ale o boji o záchranu. Ukazuje sa, že optimizmus, ktorý sprevádzal náš mladý tím pred šampionátom, nebol oprávnený. Toto mužstvo sa nemôže pred zápasmi s Francúzskom, Nórskom a Dánskom pasovať do role favorita. Sme rovnocenní súperi a rovnocenne sa s nimi musíme biť o každý bod. Situácia je taká, že Francúzi majú päť bodov, Taliani tri a my iba jeden. Čaká nás tvrdý boj o udržanie v elitnej kategórii majstrovstiev sveta," tvrdí Vůjtek.

Slovenských reprezentantov čakajú v základnej A-skupine ešte štyri duely. Ten najbližší v stredu 14. mája o 19.45 SELČ s Nórskom, potom narazia ešte na Švédov, Talianov a na záver skupinových bojov na Dánov. Črtá sa tuhý boj o každý jeden bodík. Zmení sa teraz filozofia tímu? "Musí sa zmeniť. Po prehre sme hráčom v kabíne povedali, že už sme outsideri. Máme najmenej bodov a musíme teraz tvrdo bojovať o ďalšie, aby sme sa zachránili v najvyššej kategórii. Keby sme vyhrali všetky zvyšné zápasy a postúpili do štvrťfinále, tak to samozrejme berieme, ale dnes to považujeme za utópiu."

Veľké problémy so psychikou

Napriek neružovej situácii necíti tréner frustráciu. Doterajšie výsledky na šampionáte a priebežné siedme miesto v tabuľke berie ako realitu. "Už pred majstrovstvami som hovoril, že máme v tíme príliš veľa mladých neskúsených hráčov, od ktorých nevieme, čo máme čakať. Po dnešných záverečných 11 minútach zisťujem, že toto mužstvo má veľké problémy, najmä s psychikou v záverečných momentoch. Strážili sme si v pohode náskok, Francúzi vyzerali byť bez šance, no zrazu prišli dva skraty v podobe faulov a súper v priebehu 26 sekúnd skóre vyrovnal. To zloží aj silné mužstvo a my silní nie sme, veď máme v tíme dvanásť nováčikov. Množstvo ľudí si myslelo, že keď zoberieme na MS mladých chlapcov, že si privezú z juniorských čias do seniorskej reprezentácie nadšenie a entuziazmus, ktorý nás privedie k úspechu. Lenže k tomu treba aj umenie a to im miestami chýba."