Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

10. apríla 2011

Výtlkov na cestách kraja je viac ako vlaniVýtlkov na cestách Nitrianskeho samosprávneho kraja je po zime viac ako vlani. Spôsobili to dlhotrvajúce dažde a povodne v roku 2010, následkom ktorých sa ...Zdieľať
vytlk Foto: Ilustračné foto: SITA/Ľudovít Vaniher NITRA 9. apríla (WEBNOVINY) – Výtlkov na cestách Nitrianskeho samosprávneho kraja je po zime viac ako vlani. Spôsobili to dlhotrvajúce dažde a povodne v roku 2010, následkom ktorých sa cesty podmáčali. Cez zimu potom podložie pod cestami zamrzlo a vytvorilo sa množstvo jám. Druhým negatívnym faktorom je nadmerné zaťaženie ciest kamiónovou dopravou, ktoré v snahe vyhnúť sa plateniu mýta jazdia radšej po cestách druhej a tretej triedy. „Tieto cesty nie sú konštrukčne stavané na takúto intenzívnu ťažkú nákladnú dopravu. Dôsledkom je množstvo výtlkov, rozpad krajníc a dochádza aj k sieťovému rozpadu celej cesty,“ uviedol pre agentúru SITA Stanislav Ďurica z odboru dopravy Nitrianskeho samosprávneho kraja. Cesty zároveň poškodzujú kamióny, ktoré zásobujú výstavbu rýchlostnej cesty R1. Dodávateľ stavby Granvia Construction prisľúbil, že to, čo poškodil, opraví na vlastné náklady.

V rozpočte na rok 2011 má kraj na bežnú údržbu ciest druhej a tretej triedy vyčlenených 9 715 715 eur, čo je o 8,97 percenta viac ako v roku 2010. Tieto finančné prostriedky nie sú rozdelené zvlášť na zimnú a letnú údržbu ciest. Cez zimu regionálne správy a údržby ciest priebežne opravovali výtlky obaľovanou zmesou za studena a od 22. marca začali výtlky opravovať zmesou za tepla. Prioritou sú cesty prvej triedy, opravili však aj úseky ciest druhej a tretej triedy. V najbližšom čase prídu na rad najkritickejšie úseky ciest druhej a tretej triedy.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Islanďania odmietli splatiť dlh Icesave Británii a Holandsku
<< predchádzajúci článok
SÝRIA: Bezpečnostné sily zabili 28 ľudí, väčšinu na pohrebe