Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Auto moto

07. marca 2018

Za päť rokov sa záujem žien o jazdené SUV viac ako zdvojnásobilIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
 
Bratislava 7. marca (TASR) - Ženy stále častejšie vyhľadávajú pohodlné šoférovanie a bezpečnejšie autá. Pri nákupe "jazdenky" sa čoraz viac zameriavajú na vozidlá SUV a na automatickú prevodovku, ktorá zjednodušuje šoférovanie a umožňuje im venovať väčšiu pozornosť cestnej premávke.


Za posledných päť rokov sa ich záujem o jazdené vozidlá s automatickou prevodovkou takmer zdvojnásobil, ešte výraznejšie vzrástol záujem o autá SUV - takmer 2,5-krát. Podobne sa menia aj preferencie českých a poľských motoristiek. Vyplynulo to z údajov spoločnosti AAA AUTO.

"S ohľadom na vyššiu bezpečnosť a komfort sú vodičky ochotné investovať do jazdených vozidiel viac finančných prostriedkov. Prichádzajú stále viac na chuť vozidlám s automatom a SUV-čkam, ktorých sa už vďaka moderným technológiám neobávajú. Ich najčastejšou voľbou však aj naďalej ostávajú hatchbacky a kombíky. Novinkou oproti minulému roku je nárast obľuby Volkswagenu Passat ako zástupcu luxusnejších automobilov, kedy z ôsmeho miesta poskočil na tretie v TOP 10 predávaných modeloch Slovenkám. Podobný trend vidíme aj v Českej republike. Naopak, v ostatných krajinách Vyšehradskej štvorky ženy uprednostňujú pred luxusnými modelmi bežné automobily ako je Ford Focus, Opel Astra či Suzuki Swift," vysvetľuje preferencie vodičiek generálna riaditeľka medzinárodnej siete autocentier AAA AUTO Karolína Topolová.

Trendu značky Škoda podliehajú ženy rovnako ako muži. Za posledných päť rokov je škodovka jednoznačne ich prvou voľbou. O druhú priečku v obľube žien sa behom piatich rokov priebežne delí Peugeot a Volkswagen. Z modelov stále vedie Fabia, na druhom mieste sa drží Octavia. Na treťom mieste sa strieda C3 od Citröenu, s Fordom Focus, Volkswagenom Golf a Passatom.

České motoristky majú podobné preferencie, tiež u nich posledných päť rokov vedie Fabia, ktorú nasleduje Octavia. Inak tomu je ale v Poľsku a Maďarsku. Kým v Poľsku posledné dva roky vedie Ford Focus, v Maďarsku sa strieda Opel Astra so Suzuki Swift.

Motoristky už tradične uprednostňujú automobily na benzínový pohon, v minulom roku si ho volilo 58,7 %. Oproti Poľsku (24 %) a Českej republike (39 %) však o niečo viac siahajú aj po naftovom motore (41 %). Od ich voľby ich neodradila ani aféra dieselgate. Práve naopak, za posledný rok sa znížil pomer medzi autami na benzín a na naftu. Autá s alternatívnym pohonom ženy vo Vyšehradskej štvorke až tak nevyhľadávajú.

"Autá na alternatívne pohony sú pre ne neznámou a prípadným krokom do neistoty. Tradičné pohony vnímajú ako bezpečné a overené," konštatuje Topolová.

 

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Predseda EP dostane na MDŽ petíciu zameranú proti sexuálnym útokom
<< predchádzajúci článok
Kráľ detských čitateľov Jakub Markech si vlani požičal 239 kníh

Za päť rokov sa záujem žien o jazdené SUV viac ako zdvojnásobil - diskusné fórum čitateľov