Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Denník - Správy
Pridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


 24hod.sk    Zo zahraničia

12. augusta 2019

Zaríf: Spojené štáty ohrozujú bezpečnosť v Hormuzskom prieliveMohammad Džavád Zaríf.Zdieľať
Mohammad Džavád Zaríf. Foto: TASR/AP
Dubaj 12. augusta (TASR) - Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf obvinil v pondelok Spojené štáty, že z oblasti Perzského zálivu robia "zápalkovú škatuľku pripravenú vzbĺknuť". Informovala o tom agentúra Reuters.


Hormuzský prieliv je "úzky a stal sa menej bezpečným, pretože tam zvyšujú svoju prítomnosť cudzie (vojenské) plavidlá", povedal pre katarskú televíziu al-Džazíra iránsky minister zahraničných vecí.

"Z oblasti sa stala zápalková škatuľka pripravená vzbĺknuť, pretože Amerika a jej spojenci ju zaplavujú zbraňami," dodal Zaríf, ktorý sa v katarskej metropole Dauha stretol s katarským emirom Tamímom ibn Hamadom Sáním, aby mu podľa iránskych médií tlmočil toto posolstvo.

Napätie v Hormuzskom prielive vzrástlo po tom, ako Spojené štáty vlani odstúpili od jadrovej dohody z roku 2015 podpísanej medzi Teheránom a svetovými mocnosťami a po tom, ako Washington začal uplatňovať voči Iránu kampaň "maximálneho nátlaku".

Keď v máji a júni výbuchy neznámeho pôvodu poškodili šesť ropných tankerov a Irán v júli zadržal tanker plávajúci pod britskou vlajkou, Spojené štáty spolu s Britániou spustili v Perzskom zálive námornú bezpečnostnú misiu, ktorej cieľom je ochrana obchodných lodí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Agroagentúra predlžuje registráciu do Zelenej nafty do 18. augusta
<< predchádzajúci článok
Vedci v Británii sa obávajú dôsledkov odchodu z EÚ bez dohody

Zaríf: Spojené štáty ohrozujú bezpečnosť v Hormuzskom prielive - diskusné fórum čitateľov