Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

24. novembra 2022

Zelenskyj: Ruské útoky na energetickú sieť sú zločinom proti ľudskostiRusko útočilo v stredu raketami na celú Ukrajinu. Pri útokoch zahynulo podľa Kyjeva prinajmenšom desať ľudí.Zdieľať
Zelenskyj: Ruské útoky na energetickú sieť sú zločinom proti ľudskosti

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil na stredajšom mimoriadnom zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN ruské útoky na ukrajinskú energetickú infraštruktúru za "očividný zločin proti ľudskosti".


"Keď máme mínusové teploty, desiatky miliónov ľudí bez elektriny, bez kúrenia, bez vody, tak toto je zjavný zločin proti ľudskosti," povedal Zelenskyj prostredníctvom videospojenia na zasadnutí BR OSN v New Yorku.

Rusko útočilo v stredu raketami na celú Ukrajinu. Pri útokoch zahynulo podľa Kyjeva prinajmenšom desať ľudí. Väčšinu z rakiet zostrelila protivzdušná obrana, najnovší ruský úder na ukrajinskú energetickú infraštruktúru však spôsobil po celej krajine výpadky dodávok elektriny a vody.

"Dnešok je len jedným dňom, avšak my sme dostali 70 rakiet. To je ruský vzorec teroru. Toto všetko je proti našej energetickej infraštruktúre. Nemocnice, školy, doprava, obytné štvrte, to všetko si vytrpelo," uviedol Zelenskyj.

Svet zároveň vyzval v reakcii na stredajšie ruské raketové útoky na Ukrajinu na "veľmi tvrdú reakciu". Agentúra Reuters však označila za nepravdepodobné, že by BR OSN podnikla nejaké kroky, keďže jej členom s právom veta je aj Rusko.

Veľvyslankyňa USA pri OSN Linda Thomasová-Greenfieldová uviedla, že ruský prezident Vladimir Putin "zimu jasne využíva ako zbraň, aby tak spôsobil ukrajinskému ľudu obrovské utrpenie". Putin sa podľa jej slov pokúsi podriadiť si Ukrajinu jej "zmrazením".

Ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia sa na zasadnutí sťažoval, že Zelenského vystúpenie prostredníctvom videa je v rozpore s pravidlami BR OSN. Zároveň uviedol, že škody na ukrajinskej infraštruktúre spôsobili rakety vypálené ukrajinskými systémami protivzdušnej obrany. Tie podľa jeho slov cielili na ruské rakety a zrútili sa do obytných oblastí. Nebenzia v tejto súvislosti Západ vyzval, aby Ukrajine prestal dodávať systémy protivzdušnej obrany.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Pápež František pritvrdil voči Rusku, súčasné utrpenie Ukrajincov prirovnal k hladomoru a genocíde za Stalina (23. 11. 2022)
 USA dodajú Ukrajine ďalšie zbrane a muníciu za 400 miliónov dolárov, oznámil Biely dom (23. 11. 2022)
 Rusko odštartovalo nový raketový teror proti Ukrajine, Kuleba prosí o urýchlenie dodávok systémov protivzdušnej obrany (23. 11. 2022)
 Nemecko chcelo rýchlu prehru Ukrajiny a Francúzsko neverilo, že k invázii dôjde, prezradil Johnson (23. 11. 2022)
 Ruskí komici vydávajúci sa za Macrona hovorili s Dudom. Ten im prezradil citlivé informácie o dopade rakety (video) (22. 11. 2022)
 Kremeľ podľa Kyjeva plánuje odviesť do armády tisíce mužov, mobilizácia by mala nastať v januári (22. 11. 2022)
 Rusi ostreľovali Nikopol oproti Záporožskej jadrovej elektrárni, podľa Grossiho si zahrávajú s ohňom (foto) (22. 11. 2022)
 Ruská armáda útočí len na dvoch miestach Ukrajiny, všade inde bráni okupované územia (21. 11. 2022)
 Ukrajina popiera, že jej jednotky zabili ruských vojnových zajatcov (21. 11. 2022)
 Rusi zaútočili raketami S-300 a mínometmi. Odrážame útoky, majú veľké straty, uviedol Ždanov (21. 11. 2022)nasledujúci článok >>
NAKA obvinila guvernéra NBS Petra K. z prečinu podplácania
<< predchádzajúci článok
Matovič: Budúci týždeň predstavíme, ako by fungovala SR v provizóriu