Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

24. septembra 2009

Ženám s deficitom vitamínu D hrozí vysoký krvný tlakMladé belošky s nedostatkom vitamínu D majú približne trikrát väčšiu šancu mať v strednom veku vysoký krvný tlak než tie s normálnymi hodnotami tohto vitamínu. Zistili to vedci z University of ...Zdieľať
BRATISLAVA 24. septembra (WEBNOVINY) - Mladé belošky s nedostatkom vitamínu D majú približne trikrát väčšiu šancu mať v strednom veku vysoký krvný tlak než tie s normálnymi hodnotami tohto vitamínu. Zistili to vedci z University of Michigan. Výskumu, ktorý začal v roku 1992, sa zúčastnilo 559 žien vo veku 24 až 44 rokov. Odborníci im každý rok merali hodnoty vitamínu D a krvného tlaku. O pätnásť rokov neskôr porovnali výsledky a zistili, že viac ako 10 percent respondentiek s deficitom vitamínu D malo po sledovanom období vyššie hodnoty krvného tlaku.


Vitamín D, ktorý ľudské telo získava zo slnečného žiarenia, rýb a mliečnych produktov, prispieva k pevnejším kostiam a zubom. Jeho nedostatok má spojitosť s rakovinou, zápalovými ochoreniami a problémami imunitného systému. V súčasnosti má takmer polovica svetovej populácie deficit vitamínu D a toto číslo sa neustále zvyšuje, nakoľko ľudia trávia veľa času vnútri.

SITA/Reuters

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pri rieke Poprad našli zavraždeného muža
<< predchádzajúci článok
Na dánskom veľvyslanectve požiadali o azyl ôsmi Severokórejčania

Ženám s deficitom vitamínu D hrozí vysoký krvný tlak - diskusné fórum čitateľov